| 4Life a întrebat:

Buna,
cum sa imi creasca parul mai repede in spate?! pentru ca acum 5 luni am fost la o coafeza foarte proasta si m-a tuns de sus nu stiu cum in scari triunghiular si acum am o suvita mai lunga una mai scurta si am vrut sa ma tund scurt adica (intr-o zi)pana la umeri si o zis hairstyleist-u ca o sa imi stea ca matura sau ceva de genu in spate! si vreau ineaparat sa imi creasca acum parul plang dupa el in fiecare zi! dau fundita daca imi spuneti cum sa imi creasca parul mai repede

Răspuns Câştigător
| ciresepeetno a răspuns:

Ulei de ricin!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică o mască săptămânal, ulei de ricin/gălbenuș de ou/vitamina A (fiolă), masezi pielea capului și lungimea părului și după două ore te speli cu un șampon vitaminizant și un balsam.
Pa, pa.

| Fillaide a răspuns:

Nu poti accelera sau incetini cresterea parului. Poti doar sa ii asiguri o crestere sanatoasa.Pentru aceasta parul trebuie ingrijit zilnic cu cea mai mare atentie.In primul rind trebuie sa-ti masezi in fiecare zi scalpul pentru a stimula cresterea. Apoi trebuie sa-i tai varfurile periodic pentru a scapa de aspectul neingrijit al podoabei capilare.Trateaza parul cu grija

Spala-l periodic si aplica-i balsam dupa fiecare spalare (evita sa aplici balsam la radacini pentru ca se va ingrasa mai repede decat de obicei). In comert se gasesc acum tot felul de tratamente si uleiuri care iti pot stimula parul. Daca ai mai multa incredere in produsele naturale, iti poti face chiar acasa o masca pe baza de ulei de masline – amesteca 10 linguri de ulei de masline cu un galbenus de ou si o lingurita de ulei de ricin, amesteca si aplica pasta formata pe par. Dupa 30 de minute indeparteaza masca si spala bine parul (cel mai probabil va fi nevoie de doua samponari). Masca nu este indicata persoanelor cu parul care are tendinte de ingrasare.

Tratamente naturiste pentru cresterea si indesirea parului
Tratament simplu cu ulei de ricin - Datorita ingredientelor sale acest ulei stimuleaza regenerarea si cresterea parului, precum si fortificarea firului de par. Se recomanda masarea parului in fiecare seara, timp de 5-10 minute, apoi clatirea parului cu putin sampon si apa din abundenta.
Fiertura de brusture – Se fierb 4-5 linguri de radacina de brusture intr-un litru de apa, se da un clocot si apoi se lasa fiertura la racit pana devine calduta. Se spala parul cu aceasta si se maseaza intens la radacina. Pentru efecte foarte bune contra caderii parului puteti pune in apa si urzici (frunze sau sub forma de plicuri de ceai) si masati parul cu fiertura obtinuta.
Reteta 1 pentru par: aveti nevoie de -2-3 catei de usturoi pisati bine, 3 lingurite de miere de albine, o lingura de ulei de ricin, 3 galbenusuri de ou si 5 lingurite de ulei de masline. Se amesteca toate ingredientele pana cand obtineti un continut omogen. Se aplica masca pe parul uscat si se maseaza timp de 5-10 minute scalpul si radacina firelor de par. Se acopera apoi capul cu un prosop caldut si se sta cu masca timp de o ora. La final va spalati parul cu putin sampon hidratant si apa din abundenta. Aceasta masca se recomanda o data pe saptamana, iar in cazurile grave de cadere a parului de 3 ori pe saptamana, asociind si tratamentul cu ulei de ricin.

URZICA:
a) infuzie din 40-50 g frunze maruntite peste care se toarna un litru de apa clocotita; se lasa vasul acoperit 30 de minute; se strecoara si se face baie la cap;

b) decoct din 250 g radacini, tulpini si frunze la 5 litri de apa; se lasa la fiert 30 de minute; se lasa la racit pana la caldut; se strecoara; se clateste bine parul cu masaj usor de piele, dupa ce el a fost spalat cu apa calda si sapun

| aneta a răspuns:

Da-l cu ului de ricinhappy