| Ducsy a întrebat:

Am parul uscat, foarte gras ( are prea mult volum ), il am foarte, foarte des iar firul este subtire. Vreau sa il am altfel sa numai aiba atat volum, eu ma spal cu un sampon de la L'oreal Paris. Sfaturi va rog!

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Asa am si eu parul
piaptana-l cu un pieptan
peria ii face mult volum
citeste si aici sfaturi pentru par:

https://www.blogger.com/....../blogger.g postID=1500954105291978340; onPublishedMenu=allposts; onClosedMenu=allposts; postNum=2; src=postname

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a avea parul mai uscat, iar nu atat de gras, poti sa te speli cu lamaie, poate chiar una intreaga la o spalare.

| munteanmaria a răspuns:

Produse-le de la gerovital sunt celemai bune le casesti in farmacie. funda

| MihaelaCaty a răspuns:

Zece sfaturi pentru tratarea părului uscat
Nu îţi spăla părul în fiecare zi! Fiecare spălare cu şampon va înlătura lipidele protectoare din păr. Ca regulă, spală-ţi părul uscat numai atunci când este nevoie

Foloseşte numai produse special concepute pentru tipul tău de păr. Produsele potrivite conţin mai puţini agenţi spumanţi care usucă, iar conţinutul ridicat de silicon îţi va face părul mai uşor de pieptănat

Aplică o mască de păr cel puţin o dată pe săptămână. Astfel de tratamente pentru păr îi vor oferi părului tău uscat multă hidratare şi vor înveli suprafaţa acestuia cu uleiuri hrănitoare

Nu-ţi coafa niciodată părul cu căldură fără a aplica mai întâi un produs termoprotector! Îndreptarea părului (placa fierbinte) şi aerul fierbinte din uscătoarele de păr îţi deteriorează părul şi înlătură orice urmă de hidratare din el. Ar trebui, aşadar, să-i permiţi să se usuce natural cât de des cu putinţă. Înainte să cumperi un nou uscător de păr, nu uita să verifici dacă are setări de protecţie împotriva căldurii. Protecţia împotriva supraîncălzirii este o caracteristică esenţială

Un pic de efort e binevenit: Masajul regulat al scalpului îmbunătăţeşte circulaţia sângelui şi stimulează secreţia de sebum

Nu-ţi spăla părul cu apă excesiv de fierbinte, deoarece astfel de pot pierde şi substanţele naturale ale părului. Cel mai bine ar fi să foloseşti apă călduţă. La final, ar trebui să clăteşti partea mai lungă a părului cu apă mai rece. Acesta va deveni mai fin şi mai strălucitor

Nu-ţi aranja niciodată părul cu produse care conţin alcool! Alcoolul din fixative, spume de fixare, geluri şi alte produse îţi va usca părul

Nu uita să verifici ustensilele pentru îngrijirea părului. Dinţii pieptenilor şi periilor fabricate prost vor afecta scalpul şi vor distruge suprafaţa fină a acestuia

Descurcă-ţi mai întâi părul umed folosind un pieptene cu dinţii rari. Piaptănă-l apoi cu grijă. Părul ud sau umed este mai predispus la deteriorare

Tratează-ţi părul cu dragoste. Un tratament neglijent îţi poate întinde părul prea tare, deteriorându-l şi mai mult