Întrebare recomandată | Karmesytta a întrebat:

Ce sampon imi recomandati sa folosesc? Am parul lung,gras si fara volum. Daca ma spal astazi seara, maine seara trebuie sa-l spal din nou ca devin gras sad

Răspuns Câştigător
| Cigarette69 a răspuns:

Devine gras din cauza ca il speli prea des. Parul nu trebuie spalat des. Cat mai rar cu putiinta. Head&Shoulders e samponul pe care il folosesc eu si sunt foarte multumita.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu-l spăla zilnic, ci la câteva zile. Folosește un șampon pentru păr gras pe bază de citrice, limpezește-te bine, îl lași să se usuce în mod natural.
Pa, pa.

| IrinaAndreea a răspuns:

Poti folosi H&S cu lamaie, pentru par gras si balsam tot de la ei. Ai putea sa iti mai tunzi un pic de la varfuri si sa te usuci cu foehn-ul, tinand capul in jos (pentru volum).

| BiuL a răspuns:

Nu are importanta samponul, daca il speli prea des se unge repede. Incearca sa raresti spalarile. Il speli azi, maine nu, poimaine da. Tot asa o saptamana doua apoi mai rar : azi da, maine si poimaine nu, urmatoarea zi da. Parul normal se spala cam o data la 3 zile, deci de doua ori pe saptamana, nu mai des de atat. Intre spalari poti folosi sampon uscat.

| Lariiiiiiii a răspuns:

Bună, păi poţi îincepe un tratament cu gălbenuş de ou uite cum se face
Masca din galbenus de ou si ulei de maslineSus
Bogat in proteine, vitamine si acizi grasi supernutritivi, galbenusul de ou nu doar ca va face parul moale, stralucitor si matasos, dar va incuraja si cresterea acestuia. Pentru a obtine toate beneficiile asigurate de galbenusul de ou, se vor amesteca doua galbenusuri crude de ou cu doua linguri de ulei de masline. Se va dilua rezultatul prin adaugarea unei cani de apa, apoi se va masa scalpul, incet cu aceasta masca. Produsul se va inlatura dupa 15-20 de minute, timp necesar pentru a se absorbi toate substantele nutritive, iar apoi parul se va clati doar cu apa.
Dar îţi recomand şi şamponul pantene milky damage repair, baftă

| Panteraa a răspuns:

Pai ce sampon folosesti acum? Eu foloseam head and shoulders si asa pateam si eu. Acum l-am schimbat. Folosesc Wash & Go si sunt foarte multumita. Incearca si un balsam, ceva. Bafta :*

| Redhead6 a răspuns:

Iti recomand shampoo antiforfora alla propoli de la l'erbolario. eu am parul gras si il folosesc. e cel mai bun din ce am incercat. il gasesti in farmacii happy

| natsuo a răspuns:

Buna! Si eu sunt exact in aceeasi situatie ca tine...par lung si gras, fara pic de volum.In primul rand, parul tau se ingrasa din cauza faptului ca il speli des. Daca il vei spala odata la 5-6 zile vei vedea ca nu se mai ingrasa asa de repede.in al doilea rand, si faptul ca-ti atingi mereu parul poate fi o cauza a ingrasarii lui.palmele au p cantitate foarte mare de grasime pe piele, chiar daca ne spalam pe elebig grin
Eu ma spal cu sampoane cat mai naturiste, din plante si asta-i prieste parului meu.Si am sa-ti mai vand un pont:dupa ce te speli pe cap, pune intr-un vas numai zeama de la o jumatate de lamaie si apa la fel cat este de multa zeama. Tamponeaza usor la radacina cu o bucata de vata inmuiata in solutie si apoi usuca-te.Lamaia are acid ce dizolva grasimea. Sper ca ti-am fost de folos!

| NataliaBabalici a răspuns:

Sampon natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation

| eugengen1 a răspuns:

Am avut aceeasi problema cu parul si acu folosc dalin e foarte bun

| bubublonda a răspuns:

Foloseste sampon de la Kallos profesional si dupa sampon de la aceeasi firma. Pe mine m-a ajutat

| NewLook00 a răspuns:

Eu folosesc un sampon de la YVES ROCHER si sunt foarte multumita happy asa cum ti-au spus si altii parul se ingrasa atunci cand il spel prea des sad asa ca incearca sa nu te speli des. hmmmm..ai grija ca sa nu atingi parul prea des, sunt persoane care au acest ticwinking si ai grija sa te speli mereu pe maini inainte sa iti pieptani sau atingi parul happy sper sa te descurci, si eu am patit ceva de genu'. :*

| fghfgdh a răspuns:

Eu nu cred ca este din cauza ca il speli des, cum spune majoritatea pe aici. uite ce am gasit http://femeiacocheta.ro/......e-corecta/ sper sa ajute

| DanU74 a răspuns:

Incearca o seara cu otet. Apoi sampon. Si apoi asteapta o saptamana pana il speli din nou.