| Ancagabriela23 a întrebat:

Am si eu o intrebare, cand ne spalam pe cap, spalam foliculul sau glanda sebacee? Si este adevarat ca daca te speli in fiecare zi la cap iti cade parul?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

La 1 nu stiu ce sa-ti raspund dar la 2 am destula documentare si sunt in masura sa iti raspund corect incat sa te pot informa.
Caderea parului e cat se poate de normala, ne cad zilnic intre 50-100-100 si ceva de fire, parul se regenereaza ceea ce inseamna ca vor creste imediat alte fire dupa ce acelea au cazut, asta ar fi procesul natural de regenerare a parului capilar, asta e informatia basic despre firul de par. Problemele apar cand parul cade excesiv, excesiv inseamna sa pice mai mult de 150 de fire pe zi, uneori si mai mult, depinde de cat de mult e afectata acea persoana, de obicei cand pica excesiv vezi smocuri, pumni de par si daca procesul asta se intampla constant...va duce in cele din urma la chelie, totusi nu fenomenul de cadere a parului duce la chelie cat duce lipsa regenerarii lui, adica ok, pica dar daca nu se regenereaza inapoi alte fire noi ca sa le inlocuiasca parul se va rari treptat si vor aparea zone chele care se vor extinde. Chelia e produsa la barbati aproape strict genetic pe baza hormonala, reprezinta principala cauza a caderii parului, la barbati in special caderea excesiva a parului si chelia apare din cauza mostenirii ori de la tata, ori din partea mamei a acestor gene, ei practic mostenesc o sensibilitate in urma productiei de DHT (un derivat al testosteronului) care ataca foliculii de par. La femei caderea parului poate fi si genetica dar e ceva mai rar si se manifesta mai diferit, sau in urma unor probleme medicale sau stari, alimentatie dezechilibrata, etc. Daca nu mostenesti gena cheliei sau nu ai probleme medicale poti sa te speli si de 3 ori pe zi pe par ca ala nu cade de acolo mai mult decat ii e programat. Spalatul des pe par poate maxim sa duca la o deteriorare a parului care se rezolva cu foarfeca/tunsul si se regenereaza cum trebuie apoi, ori prin diminuarea sebumului care protejeaza parul, cea mai naspa chestie pe care o poti pati de la spalatul des e faptul ca parul va vrea sa fie si mai des spalat, se va murdari mai repede, se va uleia in exces. Spala-te cu incredere daca parul tau iti cere asta, e ok totusi sa ai 1-2 zile intre spalari dar daca parul ti-o cere o faci, si eu ma spal de ani de zile zilnic pe cap si nu am chelit pentru ca nu asta e cauza cheliei si nici par deteriorat nu am, daca mi s-ar deteriora l-as tunde pur si simplu la 0 si ar creste sanatos apoi, sa nu te sperii daca vor aparea astia care iti zic ca iti pica parul daca te speli des pe cap, e normal sa pice pana in 100 si ceva de fire zilnic fara sa fii in vreun pericol, parul pica aproape exclusiv doar hormonal atat la barbati cat si la femei, fie din cauza genetice sau ce tin strict de sanatatea intregului organism, sper ca te-am lamurit.

| Ancagabriela23 explică (pentru Drimmero):

Multumessscc multtt❤

| Drimmero a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Sa cresti mare!

3 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Cu siguranta nu ajuta. E simplu de inteles. Toate substantele pe care corpul nostru le creeaza sunt destinate sa ne apare de factorii externi care ar putea sa ne aduca daune sau slabeasca imunitatea. Aici vorbim de mucus nazal, cerumul din urechi si altele, printre care si acel sebum capilar la care ai facut referire.
Agentii chimici continuti in samponul de par,,, spala'' atat firul de par cat si,, protectia''lui. Ideal a ar fi, nu sa nu te speli cand simti nevoia, ci sa folosesti foarte putin sampon si cauta unul mai putin distructiv. (Google sau cunoscatori).
Cheers