| Gabitaancutaelena a întrebat:

Este adevarat ca daca te speli des pe cap iti cade parul laughing)?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Parul creste si cade numai din motive hormonale, nu de la spalat pe par.

| Drimmero a răspuns:

Nu, asta am auzit-o si eu din mos-stramosi si e mega mit. Parul oricum cade fiziologic pe zi cand isi face ciclul normal, pana in 100 de fire e normal sa cada, ma spalam zilnic pe cap inainte, chiar si de 2 ori pe zi intr-o perioada si n-am chelit in ciuda mitului. Parul cade in majoritatea cazurilor cand ai predispozitie genetica, adica esti in linie dreapta sa faci chelie din cauza genelor. Pana in 100 de fire e normal sa pice pe zi, se regenereaza instantaneu, ce pica mai mult de atat devine problematic ca incepe rarirea lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nup.

| Frank51 a răspuns:

Daca te speli cu acid da.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu. Daca te speli des pe cap, devine aspru/uscat.

| gabicoo a răspuns:

Dacă te speli de 10 ori pe zi! Da!
winking
Dacă te speli o dată la 2-3 zile nu e nici o problemă!
happy

| SkateFunk a răspuns (pentru gabicoo):

Si daca ma spal odata la 2-3 luni cum e? big grin

| gabicoo a răspuns (pentru SkateFunk):

Încearcă și ai să vezi cum e!
winking

| SkateFunk a răspuns (pentru gabicoo):

Already did bro, it's ok, just a bit of stink but in general was ok laughing
Btw I was asking about hair thinking

| Yuoia a răspuns:

Nu. Exact invers. Cade daca este prea gras. Dar poate deveni aspru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar și dacă nu te speli mult timp zici că ai naufragiat din canal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul cand se afla in faza numita teleogen este indepartat de foliculul parului, nu mai este " ancorat " in bulbul in care s-a format, si treptat ajunge aproape de baza pielii. Fiind in aceasta faza el oricum cade, dar daca il supunem stresului fizic ( spalat, pieptanat, tras etc. ) creste predispozitia de a cadea o cantitate mai mare deodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are treaba.

| badpanda a răspuns:

Depinde si de cantitatea de calcar din apa, de calitatea samponului. Oricum ce este mult strica.