Am tenul gras si poros, imi puteti recomanda niste produse pentru ca fata sa fie mai curata? Multumesc

Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Draga mea, inainte de a apela la produsele din comert iti recomand sa arunci o privire in bucataria ta. In primul rand, tenul gras are mare nevoie de o solutie tonica pe care o poti prepara in casa: cateva picaturi de zeama de lamaie, miere si tarate de grau. Iti vei exfolia tenul saptamanal cu acest amestec si rezultatele nu vor intarzia sa apara. De asemenea, spala-te in fiecare seara cu un ser cu proprietati antiseptice (pe care il gasesti in farmacii), pentru a curata tenul in profunzime si a-l pregati pentru crema hidratanta. De asemenea, gasesti in magazinele naturiste argila: pe aceasta o vei folosi ca pe o masca, pe care o vei lasa sa actioneze 15 minute. In rest, trebuie sa te hidratezi foarte bine, sa consumi multe fructe si legume proaspete si sa renunti la dulciuri si fast-food - aspectul incarcat al tenului este influentat de aceste produse. Pentru detoxifierea organismului iti mai recomand dieta J. Lo. care presupune ca intr-o zi a saptamanii sa mananci numai mere - sunt miraculoase. Pentru mai multe sfaturi legate de ingrijire si frumusete acceseaza si siteul www.divahair.ro. Spor in toate sa ai!

3 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Pai in functie de cati bani vrei sa cheltui te sfatuiesc asa:
1) cea mai scumpa varianta - dermatolog. Problema ar fi ca nu exista o cauza dpdv medical pentru ten acneic oricat incearca unii sa convina publicul larg... pot doar sa incerce cateva smacuri si sa-ti ia o caruta de bani. Ceea ce cred eu ca ar putea functiona pe bune este tratamentul cu laser, insa e si f scump.
2)marcile dermatocosmetice sunt ft bune si ai macar certitudinea ca nu iti fac rau: Avene ( daca ai doar 1-2 cosuri poti incerca Diacneal), Roc, La Roche Posay, Clinique etc.
2) varianta ceva mai accesibila ar fi Ivatherm, Neutrogena si Iwostin, ft bune in general, deci probabil bune si pentru ten gras.
4) Roaccutane - varianta daunatoare pentru ficat, se ia doar pe baza de prescriptie medicala si e un medicament "bomba" - il iei pentru ten si e posibil sa te trezesti cu sistem imunitar scazut, piele uscata, senzatie de depresie... poti cauta prospectul pe net.
Stai departe de Clerasil, Zynerit si de produse pe care le gasesti in supermarketuri/parfumerii/tarabe...

A! Inca o chestie super importanta : daca te hidratezi bine de tot si mananci slab, fara grasimi si lucruri ft sarate/dulci, se va vedea imediat o schimbare in bine in ceea ce priveste calitatea porilor.

Sper ca ti-am putut fi de folos.

| alinutza83 a răspuns:

Sistemul Multivitaminic Nourifusion® pentru ten normal spre gras gasesti aici: http://www.plantelevietii.ro/gras.html
sau
Salvia, considerata "iarba sfanta" la greci si "simbolul sanatatii" la orientali, a fost in centrul atentiei inca din antichitate. Pentru romani devenise un panaceu universal, iar francezii o considerau planta medicinala majora, datorita proprietatilor sale antimicrobiene.
Utilizand cu regularitate produse naturiste cu ulei de salvie, problemele de genul: ten gras, puncte negre, cosuri vor disparea, iar tu iti vei recapata increderea si buna dispozitie.
http://www.mariplant.ro/? p=productsList&iCategory=84: Crema antiacnee salvia si sulf, Crema antiacneica Elmiplant Bio, etc.

Răspuns utilizator avertizat