| TeLefonCubĻuştutž a întrebat:

Am varicela, pe fata mi s-a spart una dintre ``bubite`` si imi e tare frica sa nu raman cu semn...
Cum pot sa o fac sa se vindece?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca ramai cu semn, sa nu te mai scarpini si sa te faci cu mixtura mentolata

| William a răspuns:

Si eu am avut varicela, mi-a trecut acum vreo 3 saptamani. Si eu am spart o bubita si mi-a ramas semn laughing. In primul rand mergi la doctor, la un spital de boli infectioase ca sa iti dea Aciclovir. Cel mai repede iti trece daca te dai cu albastru de Metil. Daca iti apar si in gat si nu poti sa mai inghiti sa iei Decasept, pe mine m-a ajutat foarte mult. Doctorul de familie mi-a recomandat si mixtura mentolata. Vezi ca mixtura aia e foarte rece si daca te dai pe langa ochi incep sa lacrimeze si trebuie sa ii tii inchisi. Daca te dai de mai multe ori si se usuca, mixtura asta se ia foarte greu. Partea buna e ca nu te mai mananca. Totusi sa nu te speli ca mixtura nu se ia decat daca freci bine cu peria. Daca iti ramane semn si e mai grav poti sa te dai cu Mibazon (se ia de la farmacia veterinara) si iti grabeste vindecarea. Si nu uita sa bei multe lichide (sucurile acidulate sunt excluse). Tot ce ti-am recomandat am facut si eu (mai putin partea cu albastru de metil ca se curata intr-o saptamana sau doua).

| alexSMK44 a răspuns:

O sa ramia cu semn doar cateva luni nu-ti fa griji

| Addush a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema dar dupa maxim 1 luna nu se mai observa happy.

| Boxxa17 a răspuns:

E la farmacie intr-un tubulet un unguent numit "cicatrizin".e 6-7 lei.e foarte bun. l-am folosit si eu cand m-am taiat cu o drujba si chiar m-a vindecat repede si nu a lasat nici-un semn happy