| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut că tot mai mulți băieți asortează la costum (cu cravată sau fără), adidași.
E permis/ok acest trend în modă?
Părerea mea este că adidașii dau un aer tineresc și mai scad din sobrietatea ținutei office.
Voi de ce părere sunteți?

Răspuns Câştigător

Cu cravată nu merge.
Fără, da. Depinde de materialul și textura costumului, depinde de încălțăminte. Există încălțăminte casual care se poate integra într-o ținută business-casual la fel cum există și costume care nu se pot integra.

Și cel mai important, depinde de atitudinea purtătorului. Degeaba te îmbraci business-casual dacă atitudinea ta e mai mult casual sau mai mult business. E important să existe o sinergie între atitudine și imagine.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa mergeam cand eram sofer pe autobuz, blugi adidasi si camasa sau tricou vara cu cravata. Ambele aveau guler pentru cravata. Lumea ma admira fiind cel mai tanar din soferi pe vremea aia. Mie nu-mi plac pantofii pentru ca iti put picioarele cand termini ziua de munca si sant incomozi, acum sant alte vremuri nu mai e ca in trecut mai ales se vede de la mijloc in sus putin conteaza pantalonii aia in stil vechi si pantofii, sper sa iasa ceva mai modern pentru ca deja incep sa ma satur de hainele astea tot inspir spre viitor, chestii faine inovative gen back in the future marty avea o tinuta faina care se strangea singura pe el

| Simpatic a răspuns:

Este un kitch si ceva de prost gust, de cand lumea la costum nu au mers adidasi, acum depinde daca sunt adidasi sau pantof sport, pantofii aia mai merg stil sport ca multi sunt aproape de pantofi si mai departe de adidas, daca cum ar sta la costum cu cravata si adidasi de aia mari albi botforosi asa aiurea, nu merge.
Dar pana la urma fiecare se imbraca cum crede si dupa ce posibilitati are, mai sunt meltenii aia care poarta la sandale ciorapi lungi si panataloni pana la glezne happy

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Nu foloseam camasa de aia cum au aia care merg la inmormantare sau nunta neagra sau gri - sau cum are donald trump - borris johnson - klaus yohannis. Doar camasa - tricou alb sau albastru deschis cu cravata si blugi, adidasi decenti nu orice sclifoseala statea destul de bine mai ales cand se vedea cureaua, am niste craci misto gen arnold scwarzenegger solizi mari faini la aspect, mi se vedea misto curu multe se uitau cand ma uitam pe furis in spate inainte sa ma asez pe scaun in autobuz. Camasa groasa care am zis mai inainte niciodata nu mi-a placut doar o geaca de aia tip nazist neagra de piele paream un ofiter SS de la gestapo. Cu niste ochelari de pilot de avion se vedea si mai misto

| RAY a răspuns:

Eu ma insor luni imbracat in trening cu camasa si cravata si da intr-un picior un pantof si in altul un adidas si lant de 2 metri sa imi trag jumatatea acasa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Au aparut pe la TV persoane care fac asta? Au aparut. Asa ca ce a facut lumea? A luat de acolo.

Legat de trendul in moda... nu cred ca exista reguli (sau nu stiu eu?)

Legat de parerea mea... nu prea imi place. Imi pare ca arata urat. Poate ceva... pantof-sport da mai bine.

| Frank51 a răspuns:

Te referi la adidasii cu care alergi?

| StrongHeart a răspuns:

E permis/ok acest trend în modă?
Am ras laughing
Cine iti poate interzice cum sa te imbraci? Adica inteleg la scoala sau la serviciu ca sunt niste reguli,dar in rest,te imbraci cum vrei tu,nu e o regula.
Eu purtam adidasi/tenesi la costum cand nu era o moda,dar in general trebuia sa fie culoare inchisa sa nu arate urat.
Nu am inteles niciodata moda,nu imi pasa de trenduri, ma port cum vreau si in ce ma simt eu bine si asa ar trebui sa faca toti.Dar majoritatea, le e frica ca daca se imbraca altfel, ceilalti o sa rada de ei.
Who cares? Nu haina face omul, ci invers.

| MariusStefan25 a răspuns:

Melteni, la costum porti pantofi, la trening adidasi, nu pantofi...