| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste sfaturi pentru par. Care e cel mai bun sampon dupa parerea voastra? Am parul lung, cu tendinte de ingrasare, deteriorat, lipsit de volum. Ce sampon recomandati si ce tratamente naturale imi propuneti? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| anonim191 a răspuns:

In general samponul din comert este de 2 bani.fie ca dai 30 de lei fie ca dai 5 lei calitatea este aceeasi.vezi reclame de genul:iti face parul sa straluceasca ca oglinda, particule de diamant, fara par deteriorat.asa ceva NU EXISTA.am lucrat in salon si stiu ce inseamna.sampoanele de bebelusi DIN FARMACII sau gerovital sunt bune.de asemenea recomand sampoanele naturale.citeste etichetele.citeste si citeste! care vezi ca au parfum, parabeni chestii de genul asta din start nu sunt bune.cu cat il vezi mai parfumat cu atat nu isi merita banii.un sampon in mod normal trebuie sa aiba un miros foarte discret sau chiar deloc.eu am comandat de la ambrozeea.com si au fost bune mai ales pentru piele.nu exista sampon care sa trateze parul despicat. odata tocit parul trebuie taiat la fel ca si unghiile.ce poti face este sa il hranesti.pentru volum te usuci tinand capul in jos insistand mai intai la radacini. daca folosesti placa eviti sa te apropii de radacini si indrepti mai mult lungimile.tratamente de casa hmm... poti folosi ou(amestecat galbenusul cu albusul) chiar daca pare nu tocmai placut, ulei de masline.iar pentru grasimea scalpului sucul de lamaie (nu helas!) sau tea tree, ceai de frunza de nuc.gasesti la farmaciile naturiste.folositi cat mai multe cosmetice naturale.nu cumparati din magazin ce va spune vanzatoarea ca este natural.cititi eticheta.cu cat are mai multe ingrediente si nume de ingrediente complicate sau parabeni cu atat mai mult evitat. farmacii sau cum este un site special pentru cosmetice naturiste.ce face parul sa luceasca este uleiul de argan care este scump sau diverse cosmetice care se folosesc mai ales in saloanele mari pentru ca la fel ei isi fac comanda speciala de la firme si nu cumpara din magazine.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu îţi recomand şamponul cu urzică.

| Alexandr a răspuns:

De la Farmec sampon cu urzica!

| under89 a răspuns:

Syos sau Nivea (șampon pentru reparare - păr lung). Acestea sunt cele mai bune și prețuri accesibile.
Tratamente naturale nu-ți recomand, pentru mine nu au niciun efect.

| anonim191 a răspuns (pentru under89):

Cat timp ai folosit?

| under89 a răspuns (pentru anonim191):

Syos am folosit până l-am terminat (de maxim 10 ori), pentru că nu l-am mai găsit să-l cumpăr. Mi-a plăcut că miroasea foarte frumos, dar îmi face volum și îmi era greu să-l îndrept (era pentru volum și na.), scalp clean.
Nivea folosesc acum și îl voi folosi în continuare, conține mai multă keratină, vârfurile nu mai sunt deteriorate, miroase frumos, scalpul e clean.

| anonim191 a răspuns (pentru under89):

Ma refer la cele naturiste

| anonim191 a răspuns (pentru under89):

Intreb pentru ca nu te poti astepta la un tratament sa aiba efect daca il folosesti doar o data

| under89 a răspuns (pentru anonim191):

Păi zi și tu la ce te referi de unde era să știu straight face
3 ori

| anonim191 a răspuns (pentru under89):

Pai am zis nu e problema. daca ai folosit e 3 ori nu este suficient

| dreamnow a răspuns:

Din moment ce si eu am problema asta, iti recomand cu placere samponul pentru volum de la Pantene deoarece il repara, il face matasos si miroase foarte bine, pe langa volum. De asemenea mai este bun si samponul (tot pentru volum) de la Nivea. Daca nici dupa folosesti unul dintre sampoanele acestea nu ai varfurile moi, incearca balsamurile de la Pantene pentru regenerare. Sunt cele mai bune pentru parul meu, insa sa te dai numai la varfuri, pentru ca le inmoaie mult. Daca vrei sa ai mai multa stralucire atunci poti inainte de a te spala sa iti faci o masca cu miere si ulei cu care sa stai cam 30 de minute. Ea iti si va deschide putin parul insa ti-l va face foarte moale. Sper sa iti iasa bine happy.