| RoxX_1956 a întrebat:

Buna fetelor. Ce şampon-balsam şi mască de păr îmi recomandaţi pentru un par cu varfuri despicate, ars, deteriorat, vai de capul lui? Mentionez ca am parul cu tendinte de ingrasare. Ce imi recomandati.Produsele Elseve sunt bune de ceva?

8 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Cel mai bine, te tunzi, ii zici tipei unde e deteriorat rau sa-l taie adica nu neaparat te tunzi scurt, dar tai din varfuri stuff si apoi ti-l ingrijesti corespunzator cu sampoane, balsamuri pentru regenerarea parului, exista google, cauta p'acolo niste masti si tratamente naturiste, tot pe google slava domnului ca exista gasesti si ce ar trebui sa mananci si ce nu si incet incet parul tau va arata genial.

| crisS a răspuns:

Sampon si balsam ar trebui sa iti iei pentru timpul tau de par ( gras ) acum nu conteaza de care eu le schimb la cateva saptamani vezi la care reactioneaza parul tau mai bine.Folosesc o masca de par de la Kallos foarte buna pentru regenerarea parului cu carota pentru par gras ( se gaseste in magazine ) e foarte buna si dupa spalare iti recomand un " Ser pentru varfuri despicate " de la farmec care da rezultate!

| elena a răspuns:

Am sa-ti dau un tratament foarte usor... un sampon romanesc din urzica sau musetel, intr-un flacon de 500 ml pui 2 comprimate de Ketoconazol pisate bine si amestecate cu samponul, il folosesti numai cand iti speli parul, vei scapa in primul rand de ingrasarea acestuia, care duce la aparitia matretii. Incearca, eu zic, ca vei fi multumita. Bafta!

| Zenithf a răspuns:

Masca cu ulei de masline, am auzit ca este buna pentru hranirea parului. Dupa ce-ti speli parul, indiferent ce sampon folosesti, clatesteti-l cu ceai de urzica sau de coji verzi de nuca (atentie cu ceaiul de coji de nuca, poate sa-ti faca parul aspru si sa-i schimbe culoarea, dar altfel este foarte bun).
Daca folosesti placa sau iti vopsesti parul, uita placa si vopseaua in dulap si gasestele "dupa doua zeci de ani". laughing
Atentie si la alimentatie, faptul ca parul se degradeaza usor si se ingrasa repede se datoreaza in buna parte dezechilibrului alimentar. Consuma mai multa hrana sanatoasa - cereale integrale si produse din cereale integrale, legume, fructe, seminte oleaginoase (dovleac, floarea soarelui, nuca, fistic, migdal s. a.) neprajite, lapte slab si produse lactate si mai putina mancare nesanatoasa - fast food, produse din faina alba, zahar si dulciuri, margarina, unt si alte grasimi saturate...

| claudia_7744 a răspuns:

Eu mi-am luat gliss era roz:d mi-am luat sampon balsam si masca si de ingrasat tot mi se ingrasa indiferent d sampon dar gliss mil facea moale si nici varfurile nu mai sunt asa despicatetongue

| Mitzuu a răspuns:

Din descrierile tale si parul meu are aceleasi probleme. dar mi-a luat maica mea de la Avon o maska de par, un sampon Advance Tehniques si cateva mostre de un ser de lotus.Serul nu este obligatoriu, dar samponul si masca cam da.Maska este de la Planet Spa. Daca asculty sfatul meu da-mi numa add la mess ca iti zic si cum sa folosesty maskahappy...cri_doolcika_girl

| aleCsandrra a răspuns:

Pai dupa mine nu-s bune deloc. Le-am folosit si eu dar mai tare imi facea parul gras apoi am folosit Dav si imi facea parul aas de catifelat :X:X dar la tine nu stiu daca iti prieste dar incearcawinking!

| frumusica_3241 a răspuns:

Nu mai bine fa cum am facut eu ia-ti toate balsamurile si samponurile de par pe care le ai in caasi toarna din fiecare intr-o sticluta mica si, agia lasa-l la ascuns o jumate de zi si il poti folosi mie mi-a dat volum la par si nu face matreata ti-l face stralucitor