| inna_4838 a întrebat:

As vrea o schimbare radicala. trec in clasa a 10a si nu par deloc de liceu.am 1 63 si 50 de kg.am inceput sa fac abdomene si sa mananc putin.credeti ca o sa ma cresc in inaltime? ce`mi recomandati puppy dog eyes?

Răspuns Câştigător
| 女明DongRi a răspuns:

Niciodata nu am zis ca nu este macar o solutie pentru fiecare problema. asa ca am gasit si solutia la problema ta.laughing
Este adevarat ca trebuie sa te accepti asa cum esti, dar de ce sa nu-ti doresti mai mult de la viitor, de la tine?
O schimbare e mereu binevenita.
Eu iti propun sa faci astfel:
- pentru inaltat si slabit: schimba`ti stilul de viata intr-un mai sanatos; sa mananci multe fructe si legume, sa bei f multa apa mai ales vara, dar cred ca asta stii.happy
Pt inaltat sunt bune sporturile ca volei sau hanbal, dar nu la toate persoanele functioneaza: De ex: am 2 colege care joaca volei de 2 ani, una care era f mica de inaltime si mai slaba, s-a inaltat mult, cealalta care era acum 2 ani una dintre cele mai inalte fete a ramas la fel de inaltat acum ca acum 2 ani. Poti practica inotul, acesta nu dauneaza cu nimic sau exercitii cu picioarele, gasesti mai multe informatii pe net.
cat despre o schimbare de look: iti poti schimba stilul vestimentar, coafura. acestea sunt mici detalii, dar conteaza mereu. Baftahappy

9 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! Şansele ca să mai creşti de la această vârstă sunt foarte scăzute,dar totuşi există.
Pentru început...fă un calcul: Adună înălţimile părinţilor, împarte la 2, scade 5 dacă eşti fată, adună 5 dacă eşti băiat. Rezultatul este înălţimea la care ar trebui să ajungi în mod normal. Există şi excepţii.
Vei găsi aici (http://blogulsportivilor.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/) nişte exerciţii despre care se spune că te ajută să creşti. Încercarea moarte n-are, aşa că încearcă şi tu! Fă acele exerciţii o dată la 2 zile,sau jumătate dintre ele într-o zi,iar jumătate în a doua zi. Îţi recomand să faci întinderi în fiecare seară. Pune-ţi picioarele peste umeri, fă aplecarea pe spate, ridică-te de vreo 20 de ori pe vârfuri întinzând mâinele vertical, sau prefă-te că arunci la coş.
Creşterea se produce în timpul somnului, de aceea e important să dormi cât mai mult(minim 8 ore pe noapte).
Optimismul este şi el foarte important. Dacă tu chiar crezi că vei mai creşte şansele tale cresc aproape cu 50%. :D
Ai începu să mânci puţin? Sper că nu foarte puţin. Dacă nu mănânci suficiente calorii,creşterea ta...e imposibilă.
Vrei o schimbare radicală? Crezi că o vei realiza prin creştere. Vei arăta exact la fel. Cea mai mare schimbare pe care ai putea s-o faci ar fi să îţi schimbi coafura şi stilul vestimentar. :)
Şi... dacă tot a venit vara, încearcă să nu ratezi nicio ocazie să mergi la ştrand. Te va face mai veselă(dacă îţi place apa), puţin mai slabă şi probabil...şi mai înaltă.
Eu îţi urez succes în tot ceea ce vrei să faci! Vacanţă plăcută!

| SoraLy a răspuns:

Eu iti recomand sa joci baschet si volei big grin...te ajuta cu adevarat foarte mult, dar asta nu inseamna ca daca joci de doua trei ori cresti...vei creste in inaltime in timp tongue

| Beatriceeee a răspuns:

Fata sau baiat?

| justE a răspuns:

Fa intinderi la bara si inot ca sa te mai inalti happy... si cat despre kg, eu zic ca esti destul de bine asa. daca vrei o schimbare radicala, schimba-ti frizura, vopseste-te happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu stiam ca liceele sunt casele de moda si misuna numai modele
si inca mai ai de crescut; fa jogging daca mai vrei sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.in primul rand, nu pot face nimic in legatura cu o schimbare majora fiindca probabil asta e forma corpului tau. Daca te infometezi si faci niste sport.slabesti, s eu am 1.63 si 45 de kg.dai nu.i bai, nu mori, oricum. sport e foarte bine sa faci, si eu fac cateva sute de abdomene si genofexiuni pe zi + alergat.si ma simt foarte bine. Ce iti recomand.este sa te obisnuiesti cu corpul tau si sa il accepti asa cum e. Iubeste.te mai mult pe tine insati si nu fi asa de dornica de o schimbare fizica majora, dat fiind faptul ca nu ai 100 de kg. Si nu uita, daca esti increzatoare in tine, nu mai conteaza ce inaltime ai, pana la urma.o gramada de femei ajung la operatii estetice si insertii de silicon dintr.o tampenie sau pur si simplu ca sunt nemultumite de ele insele. pupici:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra trebuie sa mananci normal.Organismul tau din lipsa de hrana va slabi dar odata si odata tot va trebui sa mananci asa ca, organismul tau va asimila rezerve{grasimi}.Tu trebuie sa mananci regulat, eventual mai putin seara si ia-ti niste pastile cu horman STH pentru stimulare cresterii in inaltime, sa alergi mult seara poti sa faci si abdomene dar ca sa se puna trebuie sa mananci bogat in proteine. BAFTA

| Barney a răspuns:

Daca faci abdomene si nu mananci nu inseamna ca o sa cresti.

Sincer, nu stiu ce poti face, eu sunt inalt de cand ma stiu...

| lavynyutza11 a răspuns:

Practica un sport regulathappy