| mardeamor a întrebat:

As vrea sa ma vopsesc blond platinat stiu ca am nevoie de o decolorare deoarece acum 6 luni mam vopsit bruneta si inca mai a ramas..intrebarea mea este daca voi vrea sa ma fac mereu blond platinat la salon va iesi de fiecare data? de ce la unele fete nu le iese mereu nuanta care o vrea am vazut ca unele fete se plang ca luna asta lea iesit alta nuanta decat cealalta de ce? si pe unele le vadcu aceeasi nuanta mereu si nu se plang.

2 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Probabil tine doar de profesionalism. La salon nu are deja pregatite culorile si cantitatile de vopsea si de oxidant ca in comert si doar le pui laolalta. Pentru o nuanta mai inchisa este oxidant de 6%, pentru una mai deschisa 9%. Trebuie sa stie exact cat si ce sa puna.
Cauta un salon bun si nu cred ca vei avea probleme.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Blondul platinat este in topul culorilor cele mai pretentioase..Este greu de intretinut, nu doar de obtinut.Vei avea nevoie sigur de o decloratie, dar find vopsita bruneta(pigmentul negru tot ce afla in cuticula parului, chiar daca nu prea se mai vede) s-ar putea sa ai nevoie chiar de 2 decoloratii daca vrei acum. Poti sa devii prin vopsiri repetate. Oricum a-i face-o, esti constienta ca tot iti vei arde parul.Eu sunt blonda deschis, tot la fel ca tine cu parul nevopsit, doar ca de un an, dar inainte vopsita de multe ori cu negru, si culoarea natural un saten mediu. Dupa ce te decoloreaza(o data sau de 2 ori in functie de cum considera coafeza ca ai nevoie si permite firul tau de par) iti va aplica vopseaua.E psobil sa nu fie chiar blondul platinat la care visezi din prima, ci data viitoare.Chiar daca il obtine, trebuie sa stii ca dupa 2-3 spalari blondul tau capata nuante de galben,nu va mai avea refelexele acelea albe,argintii,si va trebui sa le reimprospatezi tu cu un nuantator,sa folosesti diferite,,artificii" sampon nuantator,si altele pe care le vei descoperi de-a lungul timpului cat vei fi blonda.E destul de greu oricum sa devii blonda platinat. Daca parul tau nu e blond natural,va trebui sa iti decolorezi radacinile lunar, nu merge doar cu vopsea, e u coloare greu de obtinut. Oricum, e foarte bine ca vrei sa te faci la salon, mai ales pentru blond.Inarmeaza-te de pe acum cu tratamente pentru par, masti, si fii pregatita sa tunzi cativa cm din par dupa decoloratie si vopsit.Blondul e cea mai delicata si feminina culoare pe care o poate alege o femeie,nu multe reusesc sa o mentina cum trebuie.
Sa mai adaug ceva, unele fete isi mentin fara probleme nuanta de blond, fiindca au avut decoloratii puternice inainte, parul nu mai are pgiment, sau au o baza naturala deschisa.