| xandra0301 a întrebat:

Asta e o întrebare pentru gagici.
Cine îmi poate recomanda și mie o crema hidratanta, de preferat de noapte?
Am tenul mixt cu tendința de îngrășare și sunt destul de mică (am 18 ani).
Caut de nebuna o crema pe care sa o folosesc in fiecare seara și pe internet nu găsesc. E iarna, frig și mi se usucă fata plus ca folosesc o loțiune pentru controlarea sebumului cu pudra in ea și inrautateste situația.
Multumesc frumos ❤️

Răspuns Câştigător
| Paula2018 a răspuns:

Buna happy daca ai buget eu iti recomand La Roche Posay. Sunt cele mai bune produse din univers. Eu imi iau din farmacie pentru ten mixt si iarna face minuni pentru mine. E vreo 80 lei. Urmatoarea in top, la un pret mai accesibil este L'oreal Hydra Specialist 24h pentru ten mixt am eu, am dat vreo 30 lei. Iarna investesc mai mult in creme hidratante, e important mai ales cand ai un ten mai sensibil sa il hidratezi.

| xandra0301 explică (pentru Paula2018):

Am auzit și eu de produsele de la La Roche Posay și de cât de bune sunt. Ce crema îmi recomandați de la ei, mai exact? Vreau și eu sa o încerc?

| Paula2018 a răspuns (pentru xandra0301):

Eu folosesc Effaclar Mat si Hydraphase Intense. Dar poti intreba la farmacie, sau la ei pe pagina poti selecta ce te avantajeaza pe tine mai mult.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand cu toaat increderea ULEIUL DE NUCA DE COCOS - este usor absorbit de piele, hidrateaza, hraneste si mentine tenul curat si frumos. Este 100% organic si indicat la toate varstele. Poate fii folosit si in timpul zilei, protejandu-te de ger, frig sau soare puternic. Contine UV protectie de asemenea.
Nu este unsuros, pentru ca intra extraordinar de repede in piele.
Cremele de fata si corp, ca si uleiul de cocos, de pun pe piele dupa dus (dupa ce te-ai sters de apa), cand porii sunt deschisi si asimileaza tot. In cateva minute intra in piele si nu-ti lasa pilea grasa (unsuroasa). Nu are efecte secundare!

| PaulaAndrada a răspuns (pentru Violleta2022):

Uleiurile nu sunt bune pentru tenul mixt/gras! În plus, sunt comedogenice! (cauzează apariția coșurilor, în special a punctelor negre)
Am folosit produse care conțineau ulei de cocos și singurul efect a fost apariția multor puncte negre.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaulaAndrada):

Eu m-am referit la uleiul de cocos pe care il recomand cu cea mai mare incredere, deoarece il folosesc de 20 de ani incoace si nu mi-a facut nici un ten cu puncte negre sau cosuri.
Punctele negre si cosurile apar de la impuritatile si praful din aer, care se depun pe fata si impreuna cu transpiratia si secretia pielii, infunda porii, facand posibila aparitia cosurilor.
Invata sa-ti speli fata corect, cu apa calda si sapun, dimineata si seara si automat cand vii de la scoala, mai ales daca ai avut ora de sport.
Punctele negre ies extrem de usor cu un gomaj de malai, clabuc de sapun si apa calda, prin masaj usor pe frunte, obrazi, barbie, nas, baza nasului samd. Se evita ochi si pleoapele.
Foloseste dupa spalarea fetei, uleiul de cocos ca sa-ti protejezi pielea si vei avea cel mai frumos ten din lume!

Am un pic peste 50 de ani si nu am riduri, cosuri, puncte negre sau altele bube pe fata, datorita acestui tratament simplu pe care-l fac de o viata: spalat cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi, dimineata si seara cand fac dus, dupa care aplic un pic de ulei de cocos.
Il recomand cu cea mai mare incredere!

| PaulaAndrada a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, uleiul de cocos este potrivit pentru persoanele cu ten normal sau uscat( a nu se confunda cu tenul gras, deshidratat). Eu vorbeam strict despre persoanele cu ten MIXT SAU GRAS. Având tenul gras, cu tendința acneica(am acnee de prin clasa a 4 a), în ciuda faptului ca respect o rutina de îngrijire a tenului, ma spăl pe fata de câte ori ma întorc din oraș și nu port niciun fel de machiaje.
Într-adevăr, uleiul de cocos are proprietăți hidratante, dar și blochează porii, cauzând punctele negre, care, din proprie experienta, nu pot dispărea ca prin magie.
Va spun sincer, chiar am încercat uleiul de cocos, dar nu mi-a priit.
Pur și simplu depinde de tipul de ten. O zi buna!

| xandra0301 explică (pentru Violleta2022):

Am folosit ulei de cocos și am avut o problema cu el. Totuși multumesc din suflet de răspuns?❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe iherb.com găsești