| Pissidi a întrebat:

a folosit cineva crema Hydra Mat Botanical de la Fereto? Sau crema Skin Correction tot de la Fereto.
Sunt bune? Te scapa de acnee si de urmele lasate de cosuri?
Daca ati folosit una dintre cele 2 va rog sa-mi lasati parerea voastra cu efectul care l-a avut.

Multumesc mult.
Aveti aici linkul de la pagina principala Fereto --http://fereto.ro/

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima crema e plina de iritanti precum : Parfum, Benzyl Alcohol, Limonene, Linalool, Geraniol - ingrediente cu rol de parfumare care dauneaza barierei naturale a pielii chiar daca nu vezi de la primele aplicari, in timp tenul este afectat. Mai are si alti iritanti.

A doua crema/masca contine ingrediente emoliente, hidratante, reparatoare, calmante, un antioxidant ( tocopherol care este vitamina e ) dar mai contine parfum la jumatatea listei de ingrediente si 3 coloranti la sfarsitul listei. Toate ingredientele alea benefice sunt aproape egale cu 0 pentru ca acest produs se limpezeste dupa 5 minute fiind o masca. Ingredientele benefice nu se limpezesc de pe ten daca vrei sa ai parte de beneficiile lor deci este o porcarie din punctul meu de vedere si nu-si justifica banii.

Eu nu as da banii pe aceste produse, mi s-ar parea o risipa sa cumpar produse atat de scumpe care contin iritanti. A doua crema se vrea un exfoliant dar ingredientele chimice sunt cele care exfoliaza cu adevarat tenul ( nu tot felul de extracte din plante iar exfoliantii trebuie lasati pe ten ca sa actioneze pentru a avea efect iar efectul lor e distrus la contact cu apa de-aia se aplica pe tenul perfect curat ) si au un impact vizibil asupra tenului. Mi se par doar niste produse care se vor foarte fancy dar care nu fac mare lucru.

Daca ai probleme cu acneea trebuie sa folosesti un produs special pentru ea, de exemplu : mask rym, duac gel. Pentru pete poti sa folosesti un exfoliant chimic aha 8% sau 5% care se aplica de 2 ori pe saptamana. Poti sa cauti review-uri la produsele astea, gasesti multe poze inainte si dupa tratament.
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant-30ml.html
http://www.paulaschoice.ro/......-acid.html

Eu folosesc BHA 2% de la ei care previne cosurile, le vindeca pe cele actuale si vindeca petele mult mai rapid dar pentru pete e mult mai recomandat un produs de tip AHA pentru ca el exfoliaza la suprafata tenului, iar BHA exfoliaza in profunzimea porilor. Daca folosesti exfolianti trebuie sa folosesti protectie cu spf 30-50 tot timpul anului. Gasesti produse cu spf bine formulate si la preturi mult mai mici, de exemplu :
https://www.nivea.ro/......60141.html
https://www.nivea.ro/......10141.html
Lotiunea se absoarbe mult mai rapid, crema e mai densa.

Acestea sunt beneficile AHA-ului si BHA-ului :

- amelioreaza petele si cicatricile post acnee ( AHA si BHA )
- uniformizeaza nuanta pielii ( AHA mai mult pentru ca exfoliaza chiar la suprafata pielii si nu patrunde foarte adanc in pori, BHA mai putin )
- amelioreaza ridurile fine si hiperpigmentarile solare superficiale (AHA mai mult, BHA mai putin )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe ( BHA, AHA )
- imbunatateste considerabil aspectul pielii ( AHA, BHA )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor negre ( BHA )
- vindeca punctele de grasime ( BHA )
- indeparteaza excesul de sebum din pori, elibereaza porii, reduce numarul de cosuri care se formeaza in mod normal pe ten ( BHA )
- stimuleaza productia de colagen si ceramide ( AHA, BHA )
- are efect anti-inflamator si anti-bacterian usor (BHA )
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat chimic in mod constant ( chiar zi de zi daca iti permite tenul, sau la doua zile ) patrund in piele mai usor si mai repede pentru ca stratul superficial de celule moarte este indepartat (AHA, BHA )

1 răspuns:
| xxt0much a răspuns:

Nu le-am folosit, pentru ca stiu ca contin chimicale. Eu folosesc numai produse organice si am scapat de cosuri. Arunca o privire pe situl asta
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec