| NaomiCristina97 a întrebat:

Bună, această întrebare o adresez fetelor: ce crema sa folosesc? Am 26 ani? Fundiță

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Vad mai jos cum ai spus ca ai tenul gras.Ti le recomand pe cele de la Aromaterre daca doresti hidratare si altele (am varianta cu flori de cires, e divina), sunt super lejere si nu lasa o pelicula grasa precum cele de la alte branduri, plus ca poate fi utilizata inclusiv ziua.Pe site scrie ca sunt pentru corp insa au ingrediente foarte bune pentru ten.Eu nu vreau sa termin un borcanel micut doar folosind dupa 4 dusuri, pentru corp prefer uleiuri. laughing

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Folosesti o crema nevoilor tale, varstei tale. Nu iti putem recomanda o crema antirid 50+ pentru varsta ta... trebuie sa stii ce fel de crema iti doresti, este greu cu ghicitul.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand o crema hidratanta cu latisor de matca, de la farmacia naturista.
la 26 de ani ai inca tenul foarte tanar si proaspat, asadar nu-i nevoie de creme antirid sau cu chimicale in ele, ci ceva natural si organic, iar laptisorul de matca este perfect.

| Violleta2022 a răspuns:

Extrem de important este sa nu uiti sa te demachiezi seara de seara, inainte de culcare, indiferent cat d eobosita esti, sa scoti machiajul sis a speli fata cu apa calda si sapun bland pentru bebelusi sau Dove, care au PH-ul ridicat si nu afecteaza tenul.
Imediat cum ai terminat cu spalatul si stersul fetei, aplici crema cu laptisor de matca, fiindca porii sunt dschis imediat dupa ce faci dus si speli fata cu apa calda, absorbind extraordinar de bine crema hidratanta.

Mai poti folosii si uleiul de cocos, atat pentru fata cat si pentru corp, extrem de bun si sanatos. Eu il folosesc de peste 20 de ani si sunt foarte multimita de aspectul tenului si al pielii.

Secretul este sa-l pui imediat dupa ce termini dusul si te-ai sters, fiindca corpul absorbe uleiul si in 10 minute pielea ramane catifelata si matasoasa (uleiul fiind deja intrat in piele).

| dullcat a răspuns:

Buna.Crema pentru ce anume? Pentru ten? Pentru corp?

Acestea sunt tare faine:

https://aromaterre.ro/crema-de-corp-naturala/

https://www.honey-land.net/......ava-243950

| NaomiCristina97 explică (pentru dullcat):

Pentru ten dullcat?

| dullcat a răspuns (pentru NaomiCristina97):

Vad mai jos cum ai spus ca ai tenul gras.Ti le recomand pe cele de la Aromaterre daca doresti hidratare si altele (am varianta cu flori de cires, e divina), sunt super lejere si nu lasa o pelicula grasa precum cele de la alte branduri, plus ca poate fi utilizata inclusiv ziua.Pe site scrie ca sunt pentru corp insa au ingrediente foarte bune pentru ten.Eu nu vreau sa termin un borcanel micut doar folosind dupa 4 dusuri, pentru corp prefer uleiuri. laughing

| dullcat a răspuns:

Ps: Nu te spala cu niciun sapun de 4 lei pe fata, suntem totusi in 2024, stim mai bine decat cei care dau sfaturi din secolul trecut!

De citit:
https://altermed.md/articole/118-ph-ul-pielii

| Hyperion7 a răspuns:

Pai depinde ce nevoi are tenul tau, daca e acneic sau nu. Daca se confruntă cu puncte negre sau nu, daca deja apar ridurile. Poti fi mai specifica?

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Ce problema ai la ten? Eu am un intreg ritual dimineata. Am un ten ff sensibil. Folosesc o crema cu galbenele si aloe vera, apoi o crema ff faina imi lasa pielea moale si catifelata.
Eu trec printr-o perioada mai stresanta acum si imi ies din cauza asta multe cosuri, ma ajută tare cea de galbenele.

| NaomiCristina97 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Eu am un ten gras.;-)

| MihaelaDart a răspuns (pentru NaomiCristina97):

Masca din argila este buna pentru ten gras. Opteaza pe cremele naturale, cele care sunt facute in casa, pe breslo gasesti persoane care fac.