| Azul a întrebat:

Acum cateva zile am observat ca am niste dungi albe, aproape invizibile, doar daca te uiti de aproape se vad...pe fese! Nu vreau sa cred ca sunt vergeturi pentru ca nu prea gasesc un motiv! Mentionez ca am: 14 ani, 1.75-1.77, 54 kg., niciodata nu m-am ingrasat sau am slabit brusc, de cand ma stiu am fost slaba si la aceeasi greutate, am crescut doar in inaltime! Mananc sanatos, poate doar ocazional "prostii", fac sport, beau apa...
Daca ma puteti lamuri ce ar putea fi... Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| EmaEmax a răspuns:

Buna draga Azul! :*
Asa am si eu de cativa ani si mie mi-au aparaut fiindca m-am ingrasat brusc apoi am slabit.Arata destul de urat, intr-adevar, dar se pot remedia.
O idee buna este masajul si exfolierea periodica a pielii, pentru accelerarea circulatiei sangelui. Alimentatia este importanta in mentinerea sanatatii pielii, ca de exemplu sau suplimente alimentare sau alimente bogate in zinc, siliciu, vitamina A, C si D - morcovi, citrice, lapte, alimente bogate in proteine (oua). Consumul de cofeina poate creste riscul de aparitie al vergeturilor.
Tratamente naturiste impotriva vergeturilor
* Masaj cu ulei de masline caldut, posibil amestecat cu gel de Aloe Vera, si vitamina E sau A lichida.
* Masaj cu ulei de galbenele, levantica, seminte de in sau ulei din ficat de cod. Uleiul de galbenele poate fi amestecat cu ulei din germeni de grau.
* Un alt amestec de uleiuri pentrumasaj este urmatorul: ulei de migdale, levantica si musetel.
* Untul de cacao mentine pielea matasoasa si elastica. Acesta poate fi amestecat cu ulei din germeni de grau, ulei din seminte de caisa, vitamina E si ceara de albine.

Te pup si sa ai o seara super buna!
Ema :*

| logatcamembru a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres > daca arata cam asa,,:( sunt vergeturi. exista creme speciale:)

| AidaMaria a răspuns:

Cred ca celulita?

| Lussii a răspuns:

Probabil sunt vergeturi din cauza cresterii in inaltime. Exista creme speciale cum ar fi cea de la Tis, costa aproximativ 24 lei.Am folosit-o si eu si chiar da rezultate, mai ales ca eu aveam vergeturile de ani buni.

| Xyt a răspuns:

Cred ca este vorba de vergeturi.Ele apar atunci cand slabesti brusc, te inalti brusc si cand te ingrasi brusc.Le poti trata cu mult sport, mancare sanatoasa si masaj cu creme speciale.Bafta>big grin