| ioanap43 a întrebat:

Buna TPU, am aproape 13 ani și am vergeturi aproape pe tot corpul, pe la subraț, pe spate, pe burta, pe fese, bulane, coapse, mă simt foarte prost că le am, recunosc că am fost mai stresata in ultima perioada, m-am mai îngrășat, am slabit, m-am îngrășat și tot așa, nu mă consider slabă, pentru că nu sunt, dar obeza nu sunt, nu am super multi bani pentru tratamente cu laser sau cu alte chestii, creme știu că nu ajuta și altceva nu mai știu, unele vergeturi sunt roșii, altele sunt albe, daca ati avea niste sfaturi pentru mine ar fi perfect, fara să mă judecați va rog. Suntem in 2021, normal ar fi sa nu ne mai fie rușine cu vergeturile, dar eu mă simt foarte prost când mă uit la alte fete de vârstă mea și sunt toate perfecte fara vergeturi sau kg in plus...

Răspuns Câştigător
| Sorin_Zamfir_1992 a răspuns:

Nu trebuie sa te simți complexata doar pentru atâta lucru sfatul meu pentru tine în legătură cu vergeturile este sa te dai cu o crema hidratanta și sa faci exerciții fizice cu greutatea corpului în casa și ai sa vezi ca nu vor mai fi atât de vizibile, iti garantez fiindcă și eu am fost gras și am slăbit brusc iar cu o crema hidratanta și un program fizic:alergat prin parc, genuflexiuni, flotări, abdomene și multe exerciții au trecut, baftawinking

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Undeva la aproape 85% dintre adolescentii in crestere si in special femei, au vergeturi.Asta ca sa nu crezi ca esti singura...
In alta ordine de idei, din pacate vergeturile albe sunt permanente, deoarece la nivelul pielii, fibrele de colagen deja au fost rupte. Poti face sa arate un pic mai bine si sa nu fie atat de vizibile prin hidratate(si aici ma refer atat la a bea apa suficienta cat si la o crema hidratanta cat mai grasa), dar si la exercitii usoare.Mai tarziu, dupa varsta de 18 ani, ai varianta laserului.
In cazul celor rosii, colagenul inca nu este total distrus, deci ai sanse sa le faci sa le arate mai bine. Iarasi hidratarea, atat din interior cat si din exterior are un rol importat si da, poti face exercitii usoare, dar daca faci exercitii de intindere si nu ai aplicat crema inainte si fortezi, atunci vei inrautati aspectul lor.
Si pentru acestea ai varianta laserului mai tarziu.
In orice caz, un aport de colagen ar fi mai mult decat indicat.Se poate cumpara din farmacii.
In cazul barbatilor, vergeturile nu sunt atat de raspandite in randul lor si au si avantajul ca le poate fi mult mai usor sa ajunga sa le amelioreze aspectul, din pacate pentru noi, femeile.
Dar daca ai grija de corpul si pielea ta, pot ajunge sa nu fie chiar atat de vizibile si in plus, poti evita aparitia altora.
Numai bine!

| ioanap43 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru ioanap43):

Cu mare drag! Ai grija de tine!