| Iuliana_Maria_1980 a întrebat:

Acum o saptamana mi-am pus unghii cu gel si in urma unui accident nu a cazut doar cea de gel ci si unghia mea care s-a smuls din carne. Este posibil sa nu mai creasca? Cat de urat va creste? Si in cat tim va creste?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Unghia de la mana creste complet in 3 luni, cea de la picior in 6 luni.
Stai linistita, ca-ti va creste unghia la fel de frumos ca si pana acum.
Protejeaza-o cu un bandaj, pana se vindeca rana si nu mai doare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Femeile vor sa fie "la moda", sa fie atragatoare, chiar daca isi pun viata si integritatea in pericol.
Si la barbati este prezenta neglijenta, dar ei sunt mai practici, mai calculati in unele privinte tehnice.
Exista cateva reguli de baza, care trebuiesc respectate peste tot, fiind surse de accidentare!
Putin stiu ca, acasa in gospodarie se intampla cele mai multe accidente, probabil din cauza ca acasa nu se fac instructaje de protectia muncii!
Iata cele mai dese accidentari domestice:
- opararea la soba de gatit
- caderile de la inaltime, in timpul curateniei
- alunecarea si ruperea membrelor pe podeaua umeda
- electrocutarea cu masinile electrice din gospodarie sau cablurile /prizele lor
- agatarea cu haine, UNGHIILE, inelele si bratarile - deseori acestia din urma pot duce la ruperea unghiilor, degetelor sau chiar ale mainilor!
- etc., etc.

Si in cazul tau s-a intamplat ceva asemanator. Probabil si unghia artificiala a fost lipita "prea bine" de unghie si nu s-a putut desprinde la agatare, astfel ca s-au rupt impreuna de pe deget.

Unghia se va reface in 2-3 luni, relativ uniform, timp in care trebuie sa ai mare grija sa nu se infecteze si sa nu fie fortata mecanic, altfel risti sa fie nevoie de o noua indepartare sau sa ceasca neuniform.
Cu timpul, unghia se va uniformiza fara urme.

| alina2k18 a răspuns:

O sa creasca, daca s-a smuls toata cam in 3-4 luni, daca de la jumatate s-a desprins in maxim 2 luni.
Nu ai voie sa mai pui gel sau oja pana nu creste cat trebuie...

| Yuoia a răspuns:

Va creste. Dar sa ai rabdare ca dureaza mult timp. Creste normal. Dar intre timp sa ai grija sa nu se infecteze locul.

| Stefann97 a răspuns:

1-O sa creasca la loc.2-O sa creasca normal, la fel ca inainte.3-Depinde de organismul tau, dar cam in 2 luni ar trebui sa ai unghia la loc.