| xgd a întrebat:

Buna all...Stiti ceva tratamente naturiste care inchid parul la culoare? Inafara de cel cu frunze de nuc ca nu a functionat.Am 13 ani si mama nu ma lasa sa ma vopsesc deloc, nici macar cu henna.Parul meu este saten foarte inchis, multi zic ca il am aproape negru, dar vreau sa il mai inchid putin la culoare. Folosesc infuzia de ceai negru la fiecare spalare, dar nu e chiar atat de eficienta pe cum pare...Dau fundita celui mai bun raspuns kiss a...inca ceva, am auzit ca frunzele de salvie sunt bune pentru asa ceva, e adevarat?

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Iti spun adevaraul: nici un tratament naturist nu iti inchide nunata parului sau daca o inchide o face foarte putin.
Si la varsta ta nu inteleg de ce esti preocupata de asta. Si apropo henna e foarte pacatoasa, dupa ce te vopsesti cu ea nu trebuie sa mai folosesti vopsele din comert deoarece ai mari sanse sa iti cada tot parul.

| yellowalien a răspuns (pentru KellyGreen):

Nu de asta e henna "păcătoasă", ci pentru că vopseaua chimică nu prinde peste henna tongue Pe lângă asta, o henna de calitate (nu prostiile care se găsesc prin magazine şi care sunt de fapt imitaţii de henna) hrăneşte părul şi îl face mai rezistent. Ceaiurile şi infuziile închid vizibil la culoare doar părul şaten deschis sau blond.
@Diana: Draga mea, nu îţi recomand să-ţi vopseşti părul de la vârsta asta. Mama ta face foarte bine că nu te lasă. Îţi spun pentru că eu nu l-am vopsit niciodată, acum am aproape 21 de ani şi toţi îmi zic că am un păr frumos şi mă felicită că am rezistat tentaţiei de a-l vopsi. Majoritatea fetelor care se vopseau în liceu au ajuns la concluzia că părul lor şi-a pierdut din sănătate, cade, e mai sensibil, aşa că au cam renunţat la a-l mai vopsi. Ceea ce ar trebui să te preocupe pe tine nu e culoarea, ci starea de sănătate a părului tău. Apelează cu încredere la uleiuri şi măşti naturale, clăteşte-l cu infuzii, tunde-l regulat. Ai să vezi în timp că am avut dreptate. Eu nu am de gând să mă vopsesc până nu încep să albeschee hee
O zi faină şi mai gândeşte-te la ce ţi-am spus! happy

| Cherilyn a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa-ti bati joc de parul tau de la varsta asta.
Mama ta face foarte bine ca nu te lasa.

| JohnnyWylde a răspuns:

De ce vrei sa iti schimbi culoarea parului?