| Aylin23 a întrebat:

Buna!
Am 11 ani si rutina mea este:
-ma spal cu sapun Dove
-imi aplic o lotiune tonica cu castravete
-si aplic si crema Nivea Soft
Intrebare este daca are ceva ca am aceasta rutina,eu o folosesc pentru acnee, ma imbatraneste sau imi face ceva rau.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti va imbatrani tenul, evident. dac ai o acnee foarte severa, merita. daca ai 10 cosuri, e pacat de fata ta sa folsoesti atatea chimicale.

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca ai putea renunta la crema nivea pentru ca sapunul dove nu usuca pielea si nu e nevoie de crema hidratanta in fiecare zi.

| JustMusic a răspuns:

Nu are ce sa iti faca, e ingrijire tenului care e buna, dar daca te machiezi dupa asta cu fond de ten si alte chesti o sa iti imbatraneasca tenul
foarte repede. Daca folosesti doar aceste produse mie mi se par super ok.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Eşti prea mică pentru a te da cu toate chimicalele, dacă tot vrei foloseşte leacuri băbeşti.
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai forma de acnee severa, da, este ok.
Daca nu ai probleme grave de ce iti strici tenul de pe acum?
Pana la 15 ani nici nu ar trebui sa folosesti creme, lotiuni tonice, machiaj!
Este inca un copil straight face nu e cazul sa faci asta. acum spala-te p fata cu apa curata si atat.
pa-pa

| crissa20 a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca! ingrijirea e foarte importanta! o femeie trebuie sa arata mereu bine si ingirijirea incepe inca din copilarie!

| Dheutsik a răspuns:

Nu o sa ai nimic, din contra, sapunul Dove ingrijeste pielea, iar crema Nivea soft o hidrateaza si ii reda easticitatea. Lotiunea tonica iti invioreaza tenul.Totusi,incearca sa cauti si alte tratamente pentru cosuri, de esxemplu, eu le folosesc pe cele de la Avon(crema pentru fata si lotiune tonica). Funda?

| Fiorella18 a răspuns:

Cred ca e cam mult sa folosesti crema de fata de la varsta ta, ai putea sa folosesti doar sapunul, dar chiar si dove usuca putin pielea, asa ca iti recomand sa te speli doar cu apa...adica sapunul si crema sunt recomandate numai dupa ce incepe pubertatea pentru ca atunci incepe tenul sa se ingrase, sa se formeze acnee si trebuie o atentie deosebita.dar acum, nu cred ca e cazul. Sper ca ti -am fost de folos!

| Fiorella18 a răspuns:

Scuze, am omis ce ai scris despre acnee, daca ai acnee dar intr-o forma usoara, eu zic ca e ok sa folosesti sapunul si niste masti naturale cu miere si ou pentru hidratare.