| mmariusnike a întrebat:

este bine sa te speli pe fata cu sapun? Eu folosesc un sapun Dove cu extract de castravete

Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu orice fel de sapun este recomandat pentru spalarea pe fata, din moment ce majoritatea sapunurilor sunt facute pentru spalarea pe maini si prin urmare detin un PH diferit fata de cel recomandat pentru fata. Dar sapunul Dove este okay pentru spalarea pe fata, recomand.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu! Mai bine folosesti un gel de curatare pentru fata.

| mmariusnike explică (pentru Adry05):

Ca de exemplu?

| Adry05 a răspuns (pentru mmariusnike):

Incearca acela recomand de @SareInOchi sau unul de la Nivea, Garnier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca nu vezi o diferenta sesizabila acum, dar in timp iti distruge bariera naturala a pielii si te poti trezi cu piele uscata, descuamari, iritatii, cosuri etc. Eu nu inteleg cum si unii dermatologi recomanda spalarea fetei cu sapunul asta, e plin de parfum ( are si in prima parte a listei de ingrediente si in a doua - sa fie treaba parfumata bine ).

Poti sa-ti cumperi un gel de curatare bland, care sa fie curat la ingrediente.
Mie imi plac astea doua :
Balea med ultrasensitive waschgel - este bland, costa 10 lei si il gasesti in magazinele DM
http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2015/01/balea-waschgel.jpg

Bioderma sensibio gel moussant - nu consider ca hidrateaza pielea ( un produs care se clateste de pe ten nu are proprietatea asta ) dar tenul nu ramane uscat, cu senzatia de strangere dupa folosirea lui chiar daca curata foarte eficient
http://www.bioderma.com.ro/produsele/sensibio/gel-spumant

Cicatricile de la ce le ai?

| mmariusnike explică (pentru anonim_4396):

De la cosuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru mmariusnike):

Poti sa incerci o crema cu niacinamide ( este o forma a vitaminei b3 si este un ingredient care comunica celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal ) ca sa sporesti productia de colagen pentru a estompa cicatricile.
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html
Se aplica doar seara.

| Betty12345678 a răspuns:

Daca nu observi reactii adverse atunci e ok.

| mmariusnike explică (pentru Betty12345678):

Nu am pățit nimic pana acum, am probleme cu niste cicatrici si nu stiu cum sa fac sa dispară