| diddy_7476 a întrebat:

Buna.
Am 13 ani si am parul cu foarte mult volum, nu mai stiu ce sa fac seara dupa ce ma spal pe cap imi pun caciula de sky ca sa nu imi stea a doua zi umflat la scoala.Sunt ca din niste filme horrror cu parul acesta.Toata lumea imi spune maciuca si vreau ceva sa nu mai rada colegi de mine. Mi-am cumparat perie rotativa electrica rowenta si nu imi intinde parul.Va rog ajutati-ma sa imi ideplinesc visullaughing))
Va multumesc :*

Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te usuci cu foehn-ul, ca da volum. Volum mai poate da si samponul, daca dai prea mult sau daca bineinteles e specializat in asta (desi nu toate fac ce spun). Poti sa incerci sa te dai cu un sampon pentru par drept; am incercat si eu, dar adesea imi faceau parul lipsit de culoarea aia naturala si uscat (in loc de umflat, cum e si al meu dupa baie). Si, cand faci baie, nu sta mult cu samponul si balsamul (te sfatuiesc sa folosesti si balsam daca nu o faci deja; parul des de obicei vine la pachet si cu incurcaleala); eu stau vreo 2 min jumate cu samponul si cateva secunde cu balsamul(ca altfel obtii contrariul a ce vrei-ma rog, mai depinde si de marca).
Dupa baie, sterge-l bine de tot cu un prosop (in cazul meu am nevoie de 2, chiar daca am parul pana la umeri). Poti sa si tragi si mai usor de par in jos(parul ud e foarte fragil cica), ca sa fie mai drept: tii cu o mana niste suvite de par ca si cum ele ti-ar fi un elastic pentru codite si cu cealalta mana care e invelita cu un prosop, tragi in jos.
Apoi il poti prinde intr-o coada strans. Eventual, daca chiar e asa umflat parul tau si nu exagerezi, mai poti pune niste elastice pe toata lungimea lui. (da, si eu fac asta laughing )
Mai poti incerca si diferite produse pentru par; eu nu am experienta cu din astea deci nu te pot ajuta.
Oricum ar fi, cel mai bun sfat este sa te duci lun coafor sa-ti fileze parul. E o mare diferenta daca coafeza stie ce face. Si ai grja ca, daca te duci, te va intreba cat de mult sa ti-l fileze; sa nu exagerezi sa ajungi aproape cheala xD
Cam asta e experienta mea cu parul meu. Poate merge si la tine daca vei incerca; nu stiu acum. Bafta.

15 răspunsuri:
| auroraa a răspuns:

Dupa ce te speli usuci parul (cum o faci tot timpul) si dai pe par cu foarte putina ceara pentru par (eu am avut nivea hair wax e ca creama in borcanash) si intinzi frumos pe par ai grija sa pui putin ca poate parul arata unsuros! apoi mai incerci sa-l intintzi cu placa sau peria ta minunta happy
fundita?

| FunkySmile a răspuns:

Hi, Iti inteleg suferintawinking. Si eu am volum nu chiar atat de mult ca al tau se pare, in fine, eu de felul meu sunt creata ( bleah ) asa ca dupa baie mi se umfla parul cat Casa Poporului crying. Acum am inceput sa folosesc o masca de par de la Dm si un balsam gen ser tot de acolo care se aplica pe parul umed si nu necesita clatire, si sincer sunt foarte multumita, in fine, eu dupa ce se usuca parul il indrept cu placa nu ramane drept ( mai bine ) dar se onduleaza putin si frumos :X iar de la aceste 2 produse parul meu este fin si matasos, iar parul nu mai trebuie indreptat in fiecare zi, acum il indrept la 2-3 zile sau doar cand simt ca e nevoi trecu repede placa prin el, recunosc ca bretonul il fac in fiecare zi tongue e si normal tongue. Sper ca te-am ajutat kiss
Peace kiss

| 123456 a răspuns:

Iti zic eu du-te la un salon care sti ca e bun si spune-le sati ia din volumu parului apoi n-o sa-l mai ai asa.happy

| SunshineGirl a răspuns:

Pai nu`ti mai spala parul in fiecare seara.La scoala il poti prinde in coada.Cand faci baie,foloseste si balsam,eventual si o masca pentru par.Daca ti`l vei fila, mi`e teama ca efectul va fi invers : parul scurt prinde si mai mult volum [am patit`o]. Nu`l mai usca cu fohnul si cumpara`ti o placa de par. Cele mai bune sunt cele de la Remington, insa ai grija sa fie cu ceramica [ alea cica dererioreaza mai putin parul]. Bafta!

| VlyCas a răspuns:

Du-te la frizerie, si spune-i sa til fileze.Asta ii va lua din volum. Spune-i tipei, cum sta treaba si va sti ce sa facatongue

| SweetAnna a răspuns:

Poti sa incepi sa iti indrepti parul cu placa, asa nu o sa iti mai stea umflat...dar o sa trebuiasca sa iti dai cu vitamine in cap dupa

| ada31 a răspuns:

Buna! du-te la un/o stilista si zii sa iti ia putin din volum si sa iti fileze parul pe lungime~am zis bine filat pe lungime, stie ea ca sa iti faca. mai conteaza si samponul si balsamul pe care il folosesti, evita-le pe cele care dau volum. dc folosesti placa sau peria rotativa bag-o 1-2x/saptam+produse pentru protectia parului.te-am pupat, sper sa iti fie de folos sfaturile mele.

| livefast a răspuns:

Raspunsul nu e o perie rotativa...E o placa.Gen Rowenta sau Philipshappy Dastea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva spuma cred eu ca te-ar ajuta și nu-l mai spăla în fiecare seara.
Bafta

| Pitica95 a răspuns:

Pai uh cred ca ai parul drept sau ceva in genu eu al am cretzz are prea mult volumoh go on... am fost la salon de de multe ori. si nu prea pot face ei nimic... te poti indrepta max de 2 ori pe saptamana ca daca te indrepti mereu iti arzi parul si e pacat( crede'ma mi s-a intamplat), deci te poti indrepta si dp sa te dai cu putina spum de par dar sa fie flexibila sa nu ai parul tepos sau my stiu eu cumoh go on. Nu prea poti scapa asa usor de folum dar my depinde si de parul tau. Bfthappy

| Pitica95 a răspuns:

Volum*laughing

| MyNamexx a răspuns:

Ori te duci la coafor si ti-l intinde cu placa calumea...ori rogi pe cineva sa ti-l intinda cu peria si feonul... funda?

| Andrutza_Andra_1997_NXXJ a răspuns:

Exista o placa de la panten pentru scaderea volumului parului... intra pe pagina lor de Facebook si poti intreba de ea acolo

| LaurykYoGirl1 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si mi-a zis o colega ce pot face.Fa baie mai spre seara si cand te usuci cu feonul da cu peria prin par si nu il usca de tot... lasa-l putin ud sa ramana drept... incearca sa dormi cu parul prins dar nu tare; prinde-l cat sa stea drept in coada. Ori dimineata uda-te putin de tot in cap si da cu peria si feonul, iar daca ai pe cineva roaga sa te ajute (tu sa dai cu peria iar el/ea sa dea cu feonul). Sincer la mine a mers! Sper sa mearga si la tine. Pupici :*

| Roxana_Claudia_1998 a răspuns:

Buna.Am si eu parul cret (ondulat) si am si eu mult volum.Nu prea pot face nimic, ca sa nu mai fie asa.In plus il am si des laughingPff.
Incerc tot felurile de sampoane si degeaba.Il frizez din luna in luna si imi ia din volum.Primele doua saptamani nu am volum asa de mult, insa dupa am din nou.crying(Asta e.Eu il mai pun pe moate, ca sa fie si mai cret..Asta e.