| aandreei132 a întrebat:

Buna, am 15 ani si mi au ramas semne de la varsa de vant. Stiti cumva de la ce varsta se poate face operatia cu laser? de la 18 sau pot si acum? dau funda mersi

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnele de la varsat de vant vor trece singure, mai ales ca esti tanar.Ai rabdare, pielea se va regenera, nu e cazul sa te nelinistesti.Vei vedea ca peste putin timp, incet incet vor incepe sa nu se mai cunoasca...

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu gandesti ce vorbesti? El nu are pete, el are cicatrici, alea nu trec niciodata singure, stiu ce zic.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca vrei sa faci peeling cu laser. Te sfatuiesc sa nu faci peeling profund pentru ca e extrem de periculos pentru varsta ta, mai bine faci un peeling mediu si dupa aia vezi daca mai ai nevoie de inca unul dupa ceva timp, dar daca sunt semnele adanci si foarte vizibile s-ar putea sa iti trebuiasca vreo 2-3 interventii. Doctorul o sa iti spuna mai multe.
E recomandat cam pe la 20 ani sa faci, esti cam mic acum, mai poti astepta macar 2-3 ani tocmai pentru ca recuperarea e cam lunga si trebuie facuta numai in intervalul octombrie-noiembrie pentru ca expunerea la soare e interzisa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Tu te uiti unde scrii? Nu eu aveam nevoie de raspuns.Concentreaza-te fato, lasa aerele de desteapta, n-am nevoie sa ma corectezi tu.Da raspunsul la cine te intreaba si n-o mai face pe desteapta pe aici.Fiecare ne spunem parerile, nu esti tu desteapta desteptilor sa ma corectezi pe mine.ok?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze dacă te-am jignit sau ceva, nu a fost intenția mea nici pe departe. E ușor sa dai sfaturi când nu te-ai confruntat niciodată cu așa ceva, nu totul e roz in lumea asta. Nu ma dau deșteaptă, spun doar din experiența. Și ce ai spus tu nu era o părere, era ceva neadevărat, dacă ai fi știut cum arată semnele de la vărsat de vânt ai fi avut alta părere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am avut si eu varsat de vant cand eram la varsta lui, am avut si eu semne, dar mie mi-au trecut fara nimic.Si oricum mai are de asteptat 2-3 ani pana ar putea face operatie cu laserul.Pana atunci va vedea daca e cazul de operatie.Si varicela am avut si nici de la varicela n-am ramas cu semne.De asta zic, fiecare ne spunem parerile.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Versatul de vânt este varicela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Inseamna ca eu am avut de 2 ori varsat de vant? Oricum a fost distanta de cativa ani buni.Dar tot nu am semne.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

De obicei semnele alea sunt foarte adanci si cine le are le are pe viata, se pot ameliora, dar nu dispar niciodata de tot.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, trebuie sa indepartezi cateva straturi de piele ca sa scapi de o asemenea cicatrice
https://2.bp.blogspot.com/......roller.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Intr-adevar,arata aiurea semnele de la varicela.Acum eu ar trebui sa ma consider norocoasa ca la mine au trecut repede, adica nu au fost asa grave.Cred ca totul tine de organism, cat de repede se regenereaza si de tipul de piele care il avem.