| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si am pe frunte(intre sprancene) acele riduri de expresie(cred ca asa se numesc),e ca si cand te-ai uita urat, imi ramam acele "shantzuletze".Cum as putea sa scap de ele? Si in fotografii am observat ca se vad. Avand 20 de ani nu cred ca inaintarea in varsta poate fi cauza.Nu fumez,nu consum alcool,folosesc doar crema hidratanta, fara fond de ten etc.Cum as putea remedia aceasta problema? Funda si Vot.

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Este destul de greu sa mai scapi de riduri,odata ce apar.Una dintre cauzele aparitiei acestor riduri,la varste fragede si in acea zona,poate fi incruntarea constanta; nu pentru ca esti mereu suparata ci de cele mai multe ori din cauza soarelui sau a altei lumini mai deranjante,ca cea de la pc.

Ok,pentru a prevenii si a remedia oarecum acest rid,aplica o crema anti-rid/serum in acea zona si maseaza (foloseste degetele aratatoare, incepand de la zona dintre ochi, urcand si continund in zona sprancenelor)pentru a intinde zona.
Pentru a preveni aparitia ridurilor de expresie si in alte zone a tenului, ar fi bine sa folosesti o crema anti-rid pentru ten tanar, aplicata de doua ori pe zi prin masaj circular(cauta pe net masaj pentru ten si gat) pe fata cat si pe gat pana la zona pieptului.Deasemenea,foloseste o crema speciala pentru zona ochilor, ochii in general sunt mai sensibili si un toate cremele permit utilizarea in aceasta zona.