| Dey15 a întrebat:

Am asa o problema.
Merg la lucru de cateva zile si vreo 5 ore stau numa in soare, asa ca m-a prins soarele la maini si ma ustura tare. Am piele sensibila si ma prinde repede soarele, nu sunt prea obisnuita cu bronzul. Cum ar fi cel mai bine sa procedez? Sa imi imbrac manici lungi sau sa ma expun soarelui sa ma obisnuiesc sau risc asa sa ma arda prea tare?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foloseste o crema de protectie solara cu protectie UV 50+ si nu esti acoperita pentru 5-6 ore.
Nu uita sa porti palarie pe cap, ca sa nu faci insolatie si sa-ti arzi fata!

| WhiteLife a răspuns:

Chiar daca ai maneci lungi, razele UV vor trece prin ele, de-asta e cel mai bine sa folosesti crema pentru protectie solara.

| darrio2007 a răspuns (pentru WhiteLife):

Serios?

| darrio2007 a răspuns (pentru WhiteLife):

Si tu vrei sa spui daca mergi la plaja si est imbracat, te bronzezi pe toate zonele, inclusiv cele neexpuse direct razelor solare?

| WhiteLife a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, dar vreau sa spun ca razele UV pot patrunde prin haine (sigur ca depinde de material), asa ca nu au o protectie foarte buna. Si ca cel mai bine este sa se foloseasca o crema de protectie solara, mai ales pentru pielea sensibila happy

| Eireann a răspuns:

Cand ajungi acasa poti sa folosesti o lotiune pentru dupa plaja, hidratanta (eu prefer aloe Vera).

| Cammzz a răspuns:

Crema cu protecție solara este cea mai buna, dar ai grija sa fie MINERALA?, cea cu filtru chimic este dăunătoare pielii dar si mediului înconjurător?