| Mariaa321 a întrebat:

.am culoarea parului saten si vreau sa mi-l fac cu violet de gentiana.dar nu stiu. cat trebuie sa tin ca sa imi iasa un violet mai deschis si cat trebuie sa tin sa-mi iasa mai inchis? help meee

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Îţi împarţi părul în 10 şuviţe, sau mai multe. Pe umeri îţi pui o folie ceva, iar în mâini, mănuşi de plastic. Torni violetul de genţiană pe o bucăţică de vată şi aplici pe fiecare şuviţă, răsucind-o în toate părţile. După ce se usucă tot părul, îţi torni în palmă restul soluţiei şi masezi părul, ca să se prindă bine culoarea. Aştepţi să se usuce bine şi îţi iei folia de pe umeri. Asta e tot. Culoarea o să se cureţe după 5-6 spălări, dacă părul tău este şaten mai închis. Dacă e spre blond, după vreo 8-9 spălări. Nu o să-ţi iasă violet deschis decât dacă decolorezi părul, dar rişti să rămână pătat timp de 2 luni. În rest, o să iasă un violet uşor închis, depinde de nuanţa părului tău.

*later edit* A, da. Dacă ai părul lung, o să ai nevoie de 2 sticluţe de violet de genţiană.

| kscorpio a răspuns:

Aici e vorba de concentratie nu de timp. Poti sa pui de la cateva picaturi in apa la clatit sau poti sa-ti dai concentrat pe suvite.