| lullaby57657 a întrebat:

Am dintiI putin galbeni. Ce ar trebuie sa fac sa ii am foarte albi? Inafara de detartraj sau stomatolog? MULTUMESC!

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti incerca sa te speli cu bicarbonat de sodiu si sa folosesti o pasta de dinti pentru albirea dintilor

| LoveAgain a răspuns:

Trebuie sa te speli des pe dinti si sa mananci ceapa si branzaa (albesc dintii)

| michelia a răspuns:

Draguta, asa e pigmentul tau. La unii bate in gri, stim cu totii culorile naturale ale dintilor.
In afara de a avea o igiena impecabila ca sa-i ai sanatosi ( chiar asa galbui cum sint), altceva nu e de facut.
Tratamentele alea de la stomatolog slabesc considerabil smaltul.
Daca te uiti la diverse vedete sau " vedete" in timp, o sa vezi culoarea si chiar forma schimbata a dintilor. Asta s-a facut cu placutele de portelan.
Impaca-te cu ideea deocamdata ca ai dinti normali si ca nu o sa faci reclama inca la pasta de dinti happy
Daca o sa te obsedeze in timp ideea asta, ai variantele de mai sus sa-i mai schimbi.

| Zatharra a răspuns:

Ai putea să încerci produsele din farmacii sau să te speli cu bicarbonat în loc de pastă de dinţi.Asta de vreo 3 ori pe săptămână! Altceva n-ai ce face...

Răspuns utilizator avertizat
| AmanoYuno a răspuns:

Foloseste lamaie.
deoarece Na(CO3)2 si sarea degradeaza rau dintii

| Dianatips a răspuns:

Bicarbonat, sare, lamaie, bullshit laughing
Cauta pe okazii Crest Whitestrips (sunt plasturi pentru albirea dintilor, am folosit, nu mi-au afectat cu nimic dintii, in 3 zile am vazut rezultate mari) Succes happy

| ionutz1890 a răspuns:

Sa te speli pe dinti nu exista alta solutie incat sa nu te duci la stomatolog dar unii le e frica si cred ca si tie.

| PAmy99 a răspuns:

Salate cu sare marina pe dintii o data pe saptamana

| niponX a răspuns:

Te poți duce la farmacie și sunt diverse prafuri și substanțe naturiste pentru asta. baftă

| Anne07 a răspuns:

Aquafreshbig grin

| Dascalu23 a răspuns:

Buna!
1.Spalatul zilnic pe dinti
2.Consumare frecventa a merelor
3.Reducerea consumarii dulciurilor
4.Gargara
5.Apa de gura

| PinkyMoneybay a răspuns:

Poti sa te speli cu bicarbonat pe dinti si uite cum: mai intai iti faci rutina de spalare a dintilor cu pasta de dinti, dupa ce te-ai clatit, iei bicarbonat si de speli cu el...Atentie! Nu ai voie sa inghiti astfel mori! si dupa te clatesti bine bine sa fii sigura. Eu am facut asta. Alta metoda poate fii sa iti iei o pasta de dinti care albeste. iti recomand sa iei un colgate cu albire a dintilor in 7 zile. Sa nu iei altele fiindca nu sunt bune. Deci cea mai simpla ar fi metoda cu pasta de dinti, nu cu bicarbonatul. Decizia o iei tu!

| cosmin455 a răspuns:

Te speli pe dinti

| iuliaalexuta a răspuns:

Te poti spala de mai multe ori consecutiv pe dinti

| Roxuu a răspuns:

Te speli cu bicarbonat o data pe saptamana. Altfel risti sa ramai fara smalt.