| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp trebuie sa te speli cu bicarbonat ca sa ti se albeasca bine dintii? Cate luni dureaza? Daca o fac timp de un an vor fi albi?
Eu am dintii foarte galbeni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

In cazul acesta te sfatuiesc sa nu depasesti o luna de spalare cu bicarbonat de sodiu. Acesta iti poate afecta dintii. Ma bucur ca te preocupa sanatatea ta acum la tinerete. Cavitatea bucala are nevoie de ingrijire pentru a-si pastra sanatatea, iar dupa o anumita varsta problemele sunt irevesrsibile. Iti doresc mult succes si sa iti respecti organismul avand grija de igiena si alimentatia ta. Fundita?

17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai grija ca o sa-i sensibilizezi pe viata. Or sa te doara si cand te vei spala.
Foloseste o pasta de dinti sanatoasa in mod regulat -de 2 ori/zi si este suficient. Asa sunt dintii, nu ai ce sa le faci. Nu-ti da sanatatea pe frumusete. caci si daca ii vei albi, lucrul acesta nu va fi decat pentru o perioada de timp; dar nu-i vei avea albi pentru totdeauna.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Vreau sa fie albi pana sunt inca cat de cat "tanar".
Nu sunt asa de felul lor cum ai zis tu, ei erau albi cand mi-au crescut dar s-au ingalbenit pentru ca nu m-am spalat pe dinti timp de ani intregi.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Totusi e bine sa consulti un medic dentist. Ai grija ca pe durata oricarui tratament sa nu consumi bauturi si mancaruri puternic colorate (coca cola, varza rosie, etc). De exemplu, zeama de lamaie inmoaie smaltul dintilor; in timpul acesta poti folosi o pasta de dinti cu efect de albire pentru ca cristalele de albire sa patrunda in smalt. Dar daca consumi bauturi sau alimente puternic colorate, culoarea va intra in smaltul dintilor si mai rau vei face. Chiar daca te costa bani, dentistul cunoaste cel mai bine cum stau lucrurile.

| rocket1204 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul acesta te sfatuiesc sa nu depasesti o luna de spalare cu bicarbonat de sodiu. Acesta iti poate afecta dintii. Ma bucur ca te preocupa sanatatea ta acum la tinerete. Cavitatea bucala are nevoie de ingrijire pentru a-si pastra sanatatea, iar dupa o anumita varsta problemele sunt irevesrsibile. Iti doresc mult succes si sa iti respecti organismul avand grija de igiena si alimentatia ta. Fundita?

| RobertMoon a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu se spune ca albește dinții intr-adevar, dar acesta se găsește si in pasta de dinți normala, daca te speli doar cu bicarbonat in timp îți vei distruge smalțul dinților, iar aceștia vor fi predispuși la sensibilitate dentară și cariere pe viitor.

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

Nu am de gand sa inlocuiesc pasta de dinti cu bicarbonatul, vreau sa folosesc bicarbonat ca sa se albeasca, logic ca voi folosi si pasta de dinti.

| RobertMoon a răspuns:

Nu e bun degeaba folosești așa ar fi făcut multă lume.

| Pool77 a răspuns:

De ce nu te duci la un dentist? Cat e albirea de dinti? La mine a fost 80 de lei esti tot acolo ca si cum te-ai spala pe dinti cu bicarbonat un an si iti distrugi tot smaltul dintilor. Pui aici intrebari la care sunt doar raspunsuri fictive. Du-te la dentist.

| anonim_4396 explică (pentru Pool77):

Nu vreau sa imi fac albire la dentist, eu am intelesc ca albirea slabeste foarte tare smaltul si asa ma vor durea dinti cand voi manca anumite chestii. Nu pot sa imi fac asa ceva, prefer sa mananc orice fara sa ma doare dinti de la asta.
Si nu am spus ca am sa ma spal un an cu bicarbonat, am spus ca ma spal cu bicarbonat pana se albesc. De ce zici de "un an", trebuie neaparat atata, nu e destul sa ma spal cateva luni cu bicarbonat ca sa se albeasca?

| PanaceuUniversal a răspuns:

In mod normal o pasta de dinti buna va albi dantura cu cel putin trei nuante in 2 saptamani de folosire cu doua spalari pe zi, dimineata si seara. Daca dintii sunt spalati dupa fiecare masa, asta duce la o albire a danturii intr-un timp considerabil mai scurt. Deasemenea renuntarea la obiceiuri precum fumatul, sau consumul ridicat de cafea si bauturi ce contin coloranti artificiali poate ajuta la albirea dintilor.

| anonim_4396 explică (pentru PanaceuUniversal):

Ok, nu te-am intrebat de chestiile astea, te-am intrebat doar cat dureaza pana cand dintii mei sa nu mai fie numiti galbeni. Intr-un an se vor albi daca ma spal mai des cu pasta si bicarbonat?

| rocket1204 a răspuns:

Poti incerca paste de dinti cu continut ridicat de bicarbonat de sodiu. Una foarte buna este de la Arm and Hammer, am luat-o de la hipermarketul Cora. Poti incerca si cu zeama de lamaie amestecata cu bicarbonat. Cauta pe Youtube videorui si vei afla acolo mai multe. Nu-ti recomand folosirea bicarbonatului pe lunga durata.

| anonim_4396 explică (pentru rocket1204):

Asta toit nu imi raspunde la intrebare. Eu am intrebat doar "CAT TIMP DUREAZA?"

| rocket1204 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de dintii tai, de gradul lor de culoare. In medicina dentara exista scari de culoare pe grade. De asemenea depinde de consistenta dintilor tai deoarece fiecare ne nastem cu o conformatie diferita. Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu: poti avea predispunere la carii nu numai pentru ca nu te speli pe dinti, dar si ca dintii tai au o sensibilitate mostenita. Daca in timpul tratamentului cu bicarbonat consumi cafea, fumezi, bei bauturi cu coloranti, efectul va fi mult indelungat fata de un stil de viata sanatos in care nu consumi asemenea bauturi ori nu fumezi. Asa ca nici macar un medic dentist nu iti poate spune cu exactitate cat ar dura daca nu are indeajuns de multe detalii. Daca nu fumezi si nu consumi cafea, cola etc, atunci cred ca intr-o luna s-ar putea sa vezi ceva rezultate. Mult succes si sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru rocket1204):

Vreau sa duc un stil de viata sanatos urmatorii cativa ani. Nu stii cam in cat timp s-ar albii destul cat sa nu mai fie considerati "galbeni"? Nu vreau sa ii am chiar neaparat albi ca laptele dar nici galbeni nu imi place sa fie.
Oricum, mersi de raspunsuri.

| Mrme a răspuns:

Nu iti indic sa folosesti bicarbonat de sodiu, distruge smaltul dintilor. Am aceeasi problema ca tine si eu folosesc argila aproape in fiecare zi si functioneaza.
https://www.youtube.com/watch?v=G3O4HfygUyo

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| Munteanu_Denis_1997 a răspuns:

Se albesc putin cate putin. Foloseste bic de sodiu 2-3 luni max.