| euu2307 a întrebat:

Am nevoie de parerile voastre.Mi-am cumparat un inel din argint cu pietre de zirconiu si un bijutier mi-a spus sa dau peste pietrele inelului cu superglue pentru. a nu cadea.Asta am facut, nu am pus mult, dar a ramas o pelicula care a luat din stralucirea pietrelor!sad Ce pot face? Stie cineva cum as putea sa aduc inelul la starea initiala?(sa-si recapete stralucirea)Mersi.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Probabil nici el nu stia ce zice.E adevarat ca pietrele cad si eu aveam inele frumoase de aur si argint cu pietricele swarovsky si zirconii, marcasite dar au cazut si le-am dat si cu lac de unghii deci nu prea poti face nimic sa le tii acolo singura varianta fiind sa le lipesti cu superglue.Dar varianta asta nu e practica pentru ca se strica bijuteriile...in orice caz nu prea mai e nimic de facut, poate doar daca ai pe acasa o bucata de panza din aia abraziva de slefuit(nu mai stiu cum se numeste) si sa dai usor peste partea cu adeziv sau cu o pila de unghii ar putea merge.

| Criterion a răspuns:

Trebuie dus inapoi la zap****tul de bijutier care te-a sfatuit asa rau.Crezi ca daca proceda asa cu toate cele expuse in vitrina, mai vindea vreuna?
Nicio piatra semipretioasa/pretioasa nu poate fi tratata cu asemenea substante.
Intretinerea bijuteriilor:
http://www.adorri.ro/sfaturi-utile-intretinerea-bijuteriilor.php
http://www.ambra-bijuterii.ro/intretinerea-si-pastrarea-bijuteriilor
Operatia de curatare a pietrei presupune interventia unui bijutier care e serios si are experienta.Altfel nu-i poate reda stralucirea.
Nu orice vanzator de pietre semipretioase poate instrui cumparatorii corect. Dovada e cazul tau.
Sper sa rezolvi. Succes!