| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Chiar nu stiu cum sa procedez in situatia asta. Sunt clasa a X-a si imi place enorm de mult psihologia, asa ca atunci cand am timp liber citesc ceva carti de psihologie. Totusi, prietena mea cea mai buna nu stiu ce are, caci imi zice tot timpul ca,, psihologia asta incepe sa ma afecteze" si ca devin obsedata de asta. La ce credeti ca se refera? Nu cred ca sunt,, obsedata" de asa ceva, nu vad cum poti dezvolta o obsesie doar pentru ca iti place sa citesti carti de psihologie si te intereseaza asta. Azi am fost pana la doamna psiholog sa-i dau o carte si dumneaei mi-a dat alte 3 carti de psihologie(ma pregatesc pentru olimpiada) si cand am ajuns cu ele in clasa, am vrut sa le bag in banca, dar colega mea mi le-a luat si mi-a zis:,, Iar psihologie? Ti-am zis eu ca incepe sa te afecteze prea mult" Ce-a vrut sa zica cu asta? Mi-a spus mai demult ca m-am atasat prea mult de d-na psiholog a liceului(recunosc, asa e). Colega mea de banca mi-a spus si ea:,, Vai, tu, psiholoaga lu' peste! N-o sa vin niciodata la tine. Tu oricum esti nebuna. (si a ras) Tu cred ca n-ai ce face acasa de iei ditamai cartile". Ce as putea face in situatia asta? E mai bine sa-mi vad de treaba mea si sa nu le iau in seama?

5 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Aici nu e vorba de o gelozie
ele vad ceva anormal la tine din moment ce citesti astfel de carti
dar dimpotriva este ceva foarte bine si da,nu trebuie sa le iei in seama! sunt foarte multe lucruri interesante, te cunosti pe tine, pe ceilalti
poate asta o deranjeaza ca citind poti afla mai mult despre...sa zic tipologia omeneasca? sa-ti dai seama cand un om minte, cand are un tic nervos ce se petrece cu el?
ele probabil nu sunt destul de cultivate ca sa-si gaseasca un hobby.
tu continua ce faci, si tine-o tot asa!
nu esti nici prima nici ultima persoana care se confrunta cu astfel de oameni

| wertori a răspuns:

Ei, ele vorbesc dar cum lor le place ceva si fac asta mereu, la fel si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ca replicile ei sunt exagerate, si oricat ar incerca nu o sa fie mai bine decat ale lui James Bond laughing))
Serioulsy.ea e cea nebuna;
Nu o lua in seama, vezi-ti de treaba; nu e vorba de viitorul ei. O sa vezi peste cativa ani ca tu, pentru ca muncesti primesti ce meriti...

| StarkWolf a răspuns:

Da,sunt invidioase,ca sa fi psiholog este foarte greu,trebuie sa ai creier,sa gandesti,pe cand ele sunt niste fete care banuiesc ca nu invata,ca nu au mai citit o carte de ani si ca nu sunt serioase! Crede-ma e foarte bine sa fi interesat,te poti duce la o facultate de psihologie,dar e foarte greu. In legatura cu faptul ca esti atrasa de d-mna ta de psihologie nu e nimic rau,dar sa nu fi atrasa in alt sens de ea,adica strict psihologiewinking Eu zic sa nu le asculti, e extrem de enorm sa fi citit in viata si gandesti! Crede-ma, nu toata lumea e ca tine! Bv tie si tine-o tot asa!

| offff a răspuns:

Eu zic nu le baga in seama doar pentru ca iti place ceva ff mult nu inseamna ceva rau, esti o fata desteapta si lasale in pace :*pa:*