| Irene000 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu unghiile. Eu vreau sa-mi fac unghiile cu o oja rosie normala, dar as vrea sa reziste mai mult. Deci daca ma dau cu o oja normala si dupa ce se usuca ma dau cu top coat pentru lampa uv merge? Adica este obligatoriu sa fie oja semipermanenta sau merge si cu o oja normala dar o dau cu top coat si o bag la lampa uv? Nu am lampa uv, dar o sa-mi iau daca merge. Fara lampa uv nu se usuca top coatul, nu? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce compozitie au materialele folosite de tine, eu am descris doar tehnologia cu care se poate face durabila.
(in loc de lampa UV se poate folosi pentru uscare rapida si un foen, la temperatura redusa a aerului)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei ca oja sa reziste mai mult, atunci degreseaza-ti unghiile inainte de aplicare.
Degresarea se poate face simplu: se spala mainile cu apa calda si sapun, se clateste cu apa, se sterge si se lasa sa se usuce. Dupa uscare, unghiile se sterg cu spirt (sanitar), care dizolva si restul de grasime ramasa. Imediat dupa uscare se da cu putina acetona, iar dupa cateva secunde se aplica oja.

Nu folosi oja care se fisureaza, se crapa in timp, cand te speli sau te stergi la maini!

| Irene000 explică (pentru Bula):

Dar metoda mea e ok? adica merge sa fac cum am zis

| Irene000 explică (pentru Bula):

Doamne... am intrebat doar daca se poate da cu top coat deasupra unei oje normale, nu uv sau semipermanenta, oja care se sterge cu acetona si se usuca la aer, pot da cu top coat si sa bag dupa la lampa uv? asta e întrebarea, atat vreau sa stiu. Daca nu sunteti in domeniu nu mai lasati raspunsuri la intrebarea mea si gata.

| Bula a răspuns (pentru Irene000):

Se poate, dar va avea o durabilitate mai redusa, decat metoda descrisa de mine.
Top coat si lampa UV sunt doar adaosuri pentru a remedia lipsa de durabilitate si pentru a scoate bani mai multi de la clienti. tongue

| Bula a răspuns (pentru Irene000):

Nu stiu ce compozitie au materialele folosite de tine, eu am descris doar tehnologia cu care se poate face durabila.
(in loc de lampa UV se poate folosi pentru uscare rapida si un foen, la temperatura redusa a aerului)