| MathyEsthera a întrebat:

Buna. Am o piele foarte albă și din cauza asta îmi iau bullying nespus de grav. Sunt asociata cu o erecție, cu tot felul de mizerii și scurgeri sunt poreclită. Era una ieri care arata spre mine la munca pe o insulița de parfumuri către colega ei "uite fantomatita" la care aia "vomit" si am stat o ora pentru o reclamatie in calitate de client. Nu vreau sa ma duc la solar pentru ca am văzut ca au o piele mata și portocalie cele care se duc și in ciuda acestui fapt ca arata ca la 60 la 20 tot ma jignesc, de ele nu mai rade nimeni ca sunt portocalii de mine da.
Eu folosesc spf indiferent de anotimp și creme sa am o piele catifelată dar nimeni nu observa decât ca sunt albă ca "sp".
Aceasta sunt eu: https://imgur.com/a/HcOn4wG
Autobronzantele ma fac roșii, nu am ce sa fac, am auzit ca sunt anumite pastile dar îmi e sa nu le cumpăr degeaba. Ce părere aveți?
Ce ar putea funcționa.
Țin sa mentionez ca lucrurile astea se intampla de când m-am mutat in București, eu stau la Sibiu și sunt jumătate rusoaica.

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Draga mea, încep prin a-ți spune că arăți minunat și nu e nimic legat de pielea ta de care să îți fie rușine, mai ales culoarea pe care o ai. Tu ești conștiincioasă, îți pasă de sănătatea pielii tale, folosești creme cu protecție solară tot timpul anului iar peste 20-30 de ani îți vei mulțumi, fii mândră, capul sus, află că acele persoane probabil au multe probleme de încredere în sine sau frustrări adunate în ele, cum ai spus și tu, au 20 dar arată de 60. Ele încearcă să te facă să te simți prost ca să se poată simți ele mai bine, mai încrezătoare în alegerile lor. Sfatul meu e să te prefaci că nu le auzi comentariile, nu reacționa în nici un fel, nu le da motiv să continue cu bullying-ul. București e un oraș mare, e multă lume dar puțini oameni, dacă înțelegi la ce mă refer, nu toți oamenii au cei 7 ani de acasă, nu toți oamenii sunt maturi emoțional și cu siguranță nu toți au beneficiat de același nivel de educație, prin urmare, nu da atenție acelor comentarii, pur și simplu pare că nu te afli într-un cerc cu oameni care ți se potrivesc, fii sigură că o persoană matură ar admira faptul că îți protejezi pielea și că nu mergi la solar. Dacă totuși nu poți trece peste și crezi că te-ar ajuta poți încerca creme cu spf cu pigment colorat sau fond de ten cu spf încorporat, deși eu sunt de părere că cel mai bine ar fi să nu pui la suflet acele comentarii. Sper că te-am ajutat!

21 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

în 22 Octombrie | anonimuII a răspuns (pentru MathyEsthera):
„Nevasta mea nu folosește creme nici solar și doar are grijă cât mănâncă."

Ne poți arăta o poză cu nevasta ta (din nou) ca să judecăm și noi dacă într-adevăr nu folosește creme sau solar?

Mulțumim, o zi frumoasă tuturor userilor de pe TPU!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti nici pe departe atat de alba pe cat te plangi, dar cred ca altul este scopul pozei pe care ti-ai pus-o aici, nu pielea alba!

Am pielea mult mai alba ca a ta si nu mi s-a spus niciodata atatea lucuri urate cate spui tu aici, cel mai probabil jignirile vin la adresa personalitatii tale, nu a culorii pielii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu iei nimic. Arăți prea bine. Ele sunt invidioase pe tine.

| Drimmero a răspuns:

Lumea e cretina! Atat am de zis, am vazut poza si nu mi se pare ca ai pielea chiar atat de alba, o fi de la lumina dar mi s-a parut ca ai ten normal.
Nu inteleg care e problema, tenul alb, negru, mai masliniu, galbiu etc fac parte dintr-o diversitate etnica si culturala, nu e ca si cum tu ai ales sa te nasti asa si mi se pare nedrept si de tot rahatul sa te iei de un om din cauza pielii.
Iti sta foarte bine mai ales ca esti si jumate rusoaica, la estice e des intalnit pigmentul asta, e ceva normal acolo.
Nu mai asculta toate prostiile astea, in alte colturi ale lumii pielea foarte alba e majoritara. Femeile cu pielea alba arata foarte bine, e un ten pretentios rau.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Si inca ceva, nu te duce la solar sau sa incerci nu stiu ce prostii sa te bronzezi, iti poti distruge pielea. Arati bine asa cum esti, tine minte asta, lumea e cretina!

| Mosotti a răspuns:

Eu nu vad ca ai pielea prea alba, dar daca ei asa vad, o fi.
Si de ce nu ii pui la punct pe aia care iti fac probleme? Ce faci, vrei sa fi altcineva decat esti pentru niste dobitoci? Chiar asa te fac prostii aia?!
Inteleg ce zici, dar na, zic si eu cumva ca sa-ti fie bine.

Te joci cu sanatatea sa tot vrei sa-ti schimbi culoarea pielii si poti sa dai de dracu serios la o adica.
Sfatu este sa fi tu insati si sa ai legaturi doar cu cei care te plac asa ca om, si sa ii pui la punct pe aia care te insulta.
Altceva nu ai de facut.

| relian a răspuns:

E bun si asa rau laughing te-ai mutat in Bucuresti dar stai la Sibiu,altceva ce problema mai ai?
Esti alba la piele,daca esti alba e bun ca nu esti neagra,deci esti alba ca rasa.
Si eu is tot alb.
Esti asociata cu erectia cui? Nu stiam ca erectiile is albe,e buna si asta.
Scurgeri ces alea? esti cumva la menstruatie?
Vrei sa cumperi pilule de erectie sau la ce ai nevoie,sau pentru apetit? Sint si din cate am auzit functioneaza,viagra pentru femei,poti folosi cu incredere.

Ce parere sa avem? In legatura cu ce anume, ca te-ai mutata la Bucuresti si nstai la Sibiu? Am o parere f buna, dai inainte.
Esti jumate rusoaica, zici tu, asta se vede din intrebare, nici nu mai era nevoie sa zici laughing

| Eireann a răspuns:

Sunt roscata naturala si am pielea foarte alba si subtire deci se pot vedea forma vaselor de sange prin pleoape, la inceieturi si chiar pe piept. Cand faceam practica la urgente imi luau sange toti rezidentii fiindca erau convinsi ca sunt anemica.E ok, m-am mutat in Irlanda de Nord si aici ma integrez perfect in peisaj.
Sincer daca te-au ales ca o tinta chiar nu conteaza motivul, genul asta de oameni toxici vor sa se simta superiori altora si singurul lor mod este sa ii coboare pe cei din jur.

| MathyEsthera explică (pentru Eireann):

Pai da dar romanii nu accept ceva nou și deosebit printre ei. suntem prea opaci.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu zic că ai nevoie de o echipă de-o întreagă echipă de Doctori Psihiatri care să te rezolve la cap, nu la piele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că lucrezi vânzătoare într-un magazin din mall unde nu e lumină naturală că nu sunt geamuri. Dacă stai toată ziua în lumina neoanelor ai impresia că te albești.

| MathyEsthera explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca la noi in mall lumina pare ca bate de o culoare bej, calda asa. La lumina afara e mai rau când ies sa beau cafeaua se uita toti mirați la mine și speriați.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MathyEsthera):

Pățești asta că arăți mai mică decât vârsta pe care o ai cam cu 10 ani.

| MathyEsthera explică (pentru anonim_4396):

Eu am văzut femei și după 50 de ani frumoase care fac yoga si sport, si folosesc spf 50 si arata bine, da, nu mai arata ca la 20 dar arata super bine. Genul acela de femei "pro age" adică se poate. Am văzut si la 60 o sportiva mi-a picat fata. Tot așa albe, nu se chinuie cu solarul. Dar multe rad de mine ca sunt bolnava si asta ma deranjează adică si colege de la munca. Eu in Sibiu nu pățeam așa ceva. Ele nu vor fi niciodată ca alea trecute de 45 care țin la pielea lor, tot portocalii vor fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MathyEsthera):

Nevasta mea nu folosește creme nici solar și doar are grijă cât mănâncă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MathyEsthera):

Nu e nevoie ca o femeie să alerge de nebună la 50 de ani ca să arate bine, trebuie doar să aibă grijă cât mănâncă și poate arăta și cu 10 ani mai tânără.

| MathyEsthera explică (pentru anonim_4396):

Pai asta zic, sa treci frumos prin vârsta nu sa arați ca groza loredana aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e poza ta. Psihologic vorbind cineva in situatia descrisa de tine NU ar pune poza publica cu ea aici.

| MrAM a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine punctat. Ori pur si simplu are nevoie de validare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrAM):

Mulțumesc laughing

| SimonaBubu a răspuns:

Eu nu cred ca au ras asa mult de tine, adică nu rade în halul asta de mine ca merg puțin strâmb.Eu cred ca cei care te știu te considera ușuratica si de aia ai auzit aceste cuvinte.Mai mult lumea se concentrează pe comportament nu prin fizic, ca fiecare e frumos în felul lui dar daca ești anormal în personalitate nu ai nici o scuza.