| IslavGeanina100 a întrebat:

Le adresez o intrebare persoanelor cu un ten alb/piele alba.

Am inceput sa prind o anxietate cand ies din casa, fiindca multi oameni straini de pe strada ma jignesc pentru ca am o piele alba.
Eu sunt genul acela de persoana care are un ten foarte alb, dar mi-l ingrijesc foarte mult si il protejez de UV, motiv pentru care probabil sunt mai alba. Nu vreau sa imi distrug pielea la solar. Nu am pori, am pielea fina ca la bebelusi dar e o problema pentru societate ca am pielea alba si ca sunt moarta/ caesper fantoma/bolnava etc, insa nu observa nimeni ca am o piele ingrijita. Daca as fi avut o piele lipsita de fermitate ca femeile care se duc la solar nu m-ar fi jignit nimeni ca e distrusa doar fiindca ar fi fost neagra, n-ar fi observat detaliile.

Cum ies fara in oras sunt in centrul atentiei, si cand zic centrul atentiei nu ma refer ca se uita 2-3 persoane, se uita 90% cu un dezgust total sau mirati. Eram in statie astazi si m-a intrebat un barbat daca am cancer si astazi au facut niste glume proaste niste barbati, dar am uitat ce mi-au zis ( marea majoritate care ma jignesc sunt trecuti de 45). Am renuntat sa astept autobuzul, deoarece ma intimidasem rau si in drum spre casa (stau la 3 statii de job) la stop s-au oprit unii cu masina si au pus o manea cu injurii si ce imi mai amintesc din ea din versuri: "esti alba ca varul...bagi oamenii in boala"/nu in sensul bun" nu sunt in ordine scrise versurile, dar m-a bufnit un plans si mi-am pus gluga in cap si am plecat spre casa cat mai repede.

Maine trebuie iar sa fiu la munca, dar nu mai pot iesi din casa, imi este extrem de frica mai ales ca ninge sa nu imi iau un bulgare in cap crying crying

As vrea sa stiu voi, cei care aveti o piele alba cum faceti fata bullying-ului? Ati fost jigniti pana acum? Ce replici le dati?
Tin sa mentionez faptul ca locuiesc in Bucuresti, probabil ca nu se intampla in alte orase similar.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Cat de alba ar fi pielea ta, nu inseamna ca nu te poti bronza. Nu trebuie sa mergi la solar, doar asigura-te ca vara asta vei profita de soare, mergand la plaja saptamanal daca ai ocazia, nu neaparat la mare, eu am in Brasov paradisul acvativ, sigur ai in Bucuresti un astfel de loc, pune niste banuti deoparte pentru vara, si cand vine profita la maxim, te poti bronza frumos mergand saptamanal.

| Dismally a răspuns:

Nu trebuie sa te iei dupa toti idotii, in trecut pielea alba era un simbol al nobilitatii deoarece taranii simpli erau nevoiti sa stea in soare sa munceasca; si acum pielea alba este un ideal de frumosete pentru multe persoane din asia spre exemplu. Am si eu pielea alba dar nu s-a gandit nimeni sa comenteze ceva pe tema asta. Oricum asta e doar o moda trecatoare, sa fii mai bronzat, tu poti merge oricand la solar sau undeva daca vrei pe cand cei mai inchisi la ten nu vor deveni niciodata albi happy

| FilipSorin a răspuns:

Draga mea nu trebuie sa te intereseze de ce spune lumea despre tine, nu baga in seama glumele, disprețul oamenilor si multe altele. Tu doar fi tu însuți si ignorai, Dumnezeu va avea grija de ei si ii va pedepsi.

| adorbanii a răspuns:

Pielea albă este mai frumoasă decât pielea neagră