| Ddyyaa94 a întrebat:

Am o problema. Am parul fara pic de volum si este foarte lipit de cap. Ce pot face sa am mai mult volum la el, avand in vedere ca e drept, lung, vopsit si nu vreau sa-l tai.

17 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Poti incerca tot felul de tratamente pentru par mai voluminos.Eu iti sugerez sa dormi cu rarul ud.Este o smecherie:dimineata o sa stea ma :umflat:. Sau ai putea sa-l impletesti cand e ud, asa incat atunci cand il despletesti iti va sta altfel.Mult noroc

| 10011993 a răspuns:

Foloseste prodse special destinate volumului:*

| noktambul a răspuns:

Incretzeste-l. Cu incredere!

| cornculapte a răspuns:

Daca il speli seara, incearca sa il prinzi intr-o coada in varful capului peste noapte si lasa-l sa se usuce natural. Daca nu ai timp sa-l lasi sa se usuce natural, incearca sa apleci capul si sa il usuci asa, cu uscatorul.
Am mai auzit de un fel de masca cu ou si bere, pe care o lasi sa actioneze 10-15 minute, dupa care te speli pe cap. Incearca si aici: http://revistaplafar.ro/frumusete--cosmetica/84/par-cu-volum-natural.html, in functie de ce tip de par ai.

| midnight a răspuns:

Sti ca se tot facea reclama la herbal esences pentru volum. nu am crezut ca e bun de ceva pana nu am incercat. ce-i drept eu am si parul scurt... daca vrei un sfat sigur du-te la frizer

| mispis a răspuns:

Vezi, daca folosesti metoda babeasca a lui"DonAnonymus", trebuie sa speli parul dupa ce ai aplicat masca aia. Dar mai bine incearca reteta de mai sus cu berewinking. Am auzit numai pareri bune despre ea desi n-am incercat-o.

| Static a răspuns:

I parul exact ca al meu, e la moda, toate fetele adora parul drept, aproape toate, daca il ai drept nu prea ai cum sa il ai plin de volum, insa daca folosesti balasmuri pentru volum, sampoane sau ficsativuri pentru volum eficiente vei avea, eu am incercat si am avutwinking.

| MiruFcrb a răspuns:

Buna!
Nu pot sa cred ca tu te plangi de asta! Eu am parul brunet, are volum, e ondulat...si nu imi place deloc!

O sa incerc sa te ajutwinking
Look-ul natural este si va fi mereu la moda atat din puncte de vedere al hainelor si accesoriilor, dar mai ales al parului. Coafurile naturale, simple, dar cu mult volum se vor afla mereu in tendinte. Exista mai multe modalitati de a-i conferi parului tau volum.

Poti sa ii dai parului tau volum, indiferent de tipul de par pe care il ai. Chiar si cele care au un par subtire sau rar il pot obtine. Tot ce trebuie sa faca este ca atunci dupa ce se spala pe cap, sa aplice spuma pe firul de par, insa nu si la radacina. Apoi sa isi maseze usor radacinile cu buricele degetelor. Usuca-ti apoi parul aplecand capul in jos si lasand foehnul de-a lungul firului de par, astfel incat aerul sa patrunda printre firele de par, sa le desparta si sa dea astfel parului volum.

Dupa toate aceste operatii, cele cu parul subtire sau rar mai pot sa isi prinda parul intr-un coc si sa aplice putin fixativ peste el. Dupa aproximativ o jumatate de ora, cand parul va fi desprins, va cadea natural, in bucle cu volum, fin conturate.

O alta alternativa pentru a obtine volum este cea clasica. Metoda bigudiurilor este una care da mereu rezultate, in special daca este vorba de bigudiurile mari si rotunde.

In prealabil aplicarii acestora, trebuie sa iti dai cu spuma pe firul de par usor umed, apoi sa iei suvite nu prea mari pe care sa le rasucesti atent pe bigudiuri. Rezultatul va fi o coafura frumoasa si naturala, peste care poti aplica si putin fixativ pentru mai multa rezistenta.

Te mai poti folosi si de un subterfugiu vizual pentru a crea impresia de volum in parul tau.

Apeleaza la ajutorul unui stilist care sa iti faca suvite medii in doua tonuri mai deschise decat culoarea ta naturala. Aceste suvite confera vizual mai mult volum, mai ales daca parul este scurt sau mediu.

Pe langa toate acestea, trebuie sa fii atenta la produsele de styling pe care le folosesti astfel incat sa nu iti distrugi parul.

| PrincessConsuela a răspuns:

Incearca cu spuma. am auzit ca o anumita tunsoare da inpresia a mai mult volum. mai stiu eu pe cineva in situatia ta. exact la fel. sampon pentru volum sau spuma. daca niciuna din 2 incearca sa il ondulezi.

| DonAnonymius a răspuns:

O metoda babeasca: da-te cu ulei de masline si miere pe cap ( pune un prosop cald peste par) si tine jumatate de ora. Ori poti incerca samponuri speciale pentru volum.

| Boo a răspuns:

Pai daca e drept si lung nu prea are cum sa aiba si volum prea mult. poti sa te tunzi in scari si nu il scurtezi foarte mult

| angelany a răspuns:

din cate stiu spuma de par ajuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala`te mai des draga

| TheLostInTheDark a răspuns:

Puey foloseshte spuma de par...sau ar mai fi sa te speli cu samponuri cu mult volum.

| freakypoppy a răspuns:

Ai incercat sa te speli cu sampon pentru volum?

| BurpleNurples a răspuns:

Incearca sa folosesti produse speciale, pentru volum atunci cand iti speli parul. Cand te usuci pe par, stai cu capul in jos si asa usuca-te, mie imi da foarte mult volum. Iar daca nici asa nu iti sta incearca sa iti dai cu putin fixativ la radacina cand ai parul uscat, tot cand stai cu capul in jos.
Sper ca te-am ajutat.