| kristinne a întrebat:

Buna,am o problema cu tenul, in fiecare iarna mi se usuca pielea in zona obrajilor, am folosit diferite creme hidratante si nu ma ajuta de loc, imi puteti ceva recomanda?

Răspuns Câştigător
| Hieer a răspuns:

Pai cred ca ai un ten mai sensibil.Din cauza frigului si a vantului tenul tau se usuca. O crema cu glicerina, crema si cu vitamina E, ar fi buna. Crema iti va sustine nivelul de hidratare a pielii, oferind protectia impotriva uscarii.Si o sa aiba si un aspect sanatos obrajii tai.

Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Cameliaa12 a răspuns:

Buna,
Aerul rece si vantul taios al iernii afecteaza tenul si il usuca asa cum face si aerul uscat din casa, din cauza caloriferelor sau altor aparate de incalzit ambiental. Ca sa ajuti tenul sa ramana hidratat in aceasta perioada, inainte de culcare foloseste ulei de masline, unt de shea sau ulei de argan (poti cumpara o sticluta de la plafar sau magazine cu produse naturiste). Maseaza obrajii cu un pliculet de ceai de musetel inmuiat in apa fierbinte (lasat sa se raceasca putin ca sa nu te frigi) pentru a deschide porii. Maseaza apoi zona afectata cu unul din uleiurile mentionate mai sus, timp de 5-10 minute. Sterge excesul de ulei cu un servetel moale si lasa-l sa actioneze peste noapte. Ziua, aplica o crema intens hidratanta dupa ce te speli pe fata, pentru a proteja intreaba fata de frig. O crema buna este La Roche Posay Hydraphase Intense Riche.
Citeste si http://www.frumusele.ro/......ficii/186.

Succes!