| Meap a întrebat:

Buna,am o problema de ceva timp mi-au aparut niste pete alber pe fata care sunt destul de mari si se vad destul de tare si asta e cel mai rau.
Cum au aparut ele si cum pot scapa de ele, sunt foarte inestetice!
Funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| niponX a răspuns:

Dragă Meap,

Ceea ce descrii tu aici, este un caz de depigmentare a pielii. Sunt diverse boli, dar nu se rezolvă asta punând o întrebare pe TPU.
Sfatul meu este să te duci la medic, el e cel mai în măsură să îți spună ce s-a întâmplat.
Să nu fie un început de Vitiligo. Tratamentele pentru vitiligo sunt destul de costisitoare, să știi.
Cum ziceam, cere sfatul unui medic specialist(dermatolog).
Până atunci, folosește fonduri de ten care nu sunt foarte acide.
Multă sănătate și răbdare!

Cu drag,
niponX

| Meap explică (pentru niponX):

Multumesc foarte mult de sfaturi!

4 răspunsuri:
| mefree2fly a răspuns:

Imi pare rau sa-ti dau vestea.dar s-ar putea sa fie vorba despre vitiligo. Cauta pe net si vezi daca sunt asemanatoare petele, atunci sigur e vitiligo. Din pacate, nu poti scapa de ele, dar poti sa estompezi marirea lor prin folosirea unor creme. Dar cel mai bine este sa consulti un medic. Succes happy

| Meap explică (pentru mefree2fly):

Buna,nu petele nu sunt asa mari.
Cu siguranta nu am vitiligo dar mersi de sfat oricum :*

| Andutzu01 a răspuns:

Du-te la farmacie si i-ati crema pentru bube, nu stiu cum se numesc o intrebi pe vanzatoare ca ea stie pentru ca asa a avut varul meu si i-a trecut in 1 sapt!