| ticaela a întrebat:

am o problema destul de mare sad Acum aprox 2 luni mi-am facut 2 gauri in urechi (am 14 ani si nu mi-am facut cand eram mica )Cand s-au implinit 4 saptamani am schimbat cerceii medicinali, dar din pacate am pus niste tinichele...
Azi cand am venit de la scoala aveam o pereche de cercei si m-am pus sa ii schimb, dar in urechea stanga nu intra nici cum, m-am chinuit vreo 2 ore pana a venit mama si a observat ca aveam o punga de puroi, m-a dezinfectat si a lasat asa fara sa mai bage nimic inauntru deoarece cei medicinali nu mai intracryingAcum m-am dat cu crema de galbenele.
Daca ii las pana maine dupamiaza asa fara sa bag nimic inauntru credeti ca se poate inchide gaura? Si cu ce sa ma mai fac ca sa se dezinfecteze mai repede, chiar nu vreau sa imi fac gaura din nou crying Multumesc anticipat♥
Funda big grin

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Dezinfectezi cu alcool sanitar si sa nu se inchida gaura baga ti o bucatica dintr o scobitoare[nu glumesc]forteaza un pic daca nu intra sau bagati direct cercei din aur daca suporti auru si dezinfectezi locu infectat asa fara sa scoti cercelu, in cateva zile ar trebui sa se vindece

| Sakurasou a răspuns:

Am patit si eu asa.
Am dezinfectat locul, si important e sa pui cercel sau ceva sa tina gaura deschisa. Pt k gaura inca nu e vindecata si risca sa se inchida.
Zilnic curata locul pana se sparge puroiul, singur, sa nu-l spargi u ca mai rau iti faci, si in cateva zile o sa treaca.

| pinkystyle95 a răspuns:

E posibil sa se inchida gaura. dar daca chiar te doare sa fortezi cercelu atunci asteapta cel mai bine sa se dezinfecteze si atunci cand nu te mai doare forteaza putin cercelu ca ar trebui s intre dar pune-i pe cei medicali... si eu am avut mereu aceeasi problema. nu puteam sa port decat aur... dar cu timpu o sa se obisnuiasca urechea si cu tinichele