| anaizabela88 a întrebat:

Am o problema:imi cade parul destul de tare.Si mai demult aveam problema asta, dar nu cadea atat de mult.Cred ca cade din cauza ca am folosit placa destul de des,dar acum nu am mai folosit-o de vreo luna.Mi-am cumparat un sampon anti-cadere, dar nu prea are efect.
Vreau sa imi fac masti cu ulei de ricin si galbenus.Ce zici este bun pentru asa ceva?
Si ce remedii mai stiti? Va rog sa imi ziceti.
Funda cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| KinderRM a răspuns:

Bună.

Atunci când căderea părului nu este una provocată de factorii genetici se pot aplica diverse tratamente care în timp vor da rezultate. Printre cele mai eficiente soluţii care pot să oprească căderea părului se numără:

- adoptarea unui regim alimentar echilibrat;
- alegerea cu grijă a produselor pentru curăţarea, îngrijirea şi coafarea părului;
- consumă multe alimente bogate în fier şi zinc;
- masează în fiecare săptămână scalpul cu puţin ulei cald (de măsline, cocos, jojoba);
- nu te pieptăna atunci când ai părul ud şi nu-l şterge agresiv cu prosopul, deoarece este mai vulnerabil;
- protejează-ţi părul de temperaturile extreme, ferindu-l de efectul agresiv al soarelui şi al gerului;
- evită să prinzi prea des părul într-o coadă foarte strânsă;
- aplică săptămânal măşti hidratante cu banane, avocado, ulei de măsline/cocos/jojoba, ou;
- foloseşte doar ocazional foehn-ul şi placa de păr, iar dacă te vopseşti încearcă să optezi pentru vopselele din farmacie care să nu conţină aditivi agresivi;
- urmarea unui tratament medicamentos la recomandarea medicului dermatolog.

| Diiona a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare ca a ta iti recomand sa faci saptamanal masti pentru par din ou, ulei de ricin, ulei de masline sau pur si simplu sa aplici niste ulei de cocos pe tot parul in special la radacini si dupa sa folosesti acest sampon http://sunnypharma.ro/......250ml.html care pe mine personal m-a ajutat foarte foarte mult si care chiar este eficient