| Random123456 a întrebat:

Imi poate spune cineva remedii anti ruperea parului?
Cum sta treaba la mine: parul nu-mi cade de la radacina, ba la radacina e destul de des insa se rupe cam de la 4-5 cm distanta de scalp si se rupe in ultimul hal ca raman dupa fiecare pieptanat cu smocuri si de fiecare data cand ma spal pe cap trebuie sa scot smocul din cada altfel o infunda. se intampla chestia asta de cateva luni bune. Ce sampoane/masti stiti?
Am incercat,in aceste luni, naturale cu uleiuri (ricin cocos masline),ou,vitamina a si e,lamaie, miere, tincturi, clatiri cu rozmarin, urzica si mai multe, nu le enumar. Mi-au aparut fore noi in schimb ruperea firului e tot scapata de sub control
Vreau si un sampon bun, testat de voi care stiti ca ajuta la asta si eventual o masca ori de la farmacie ori home made si ceva remedii. Oare da iau ceva suplimente pe interior? Am auzit ceva de Omega 3 si Vitamina B.
Rezumand: Vreau ceva care sa imi opreasca firul de par de la RUPERE nu cadere, ca nu cade de la radacina.
Multumesc anticipat! Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Problema ta nu are legătură cu produsele folosite. Tu ai o deficienta. Hipocalcemia sau deficitul de zinc intra în calcul. Parul tău și tot organismul nu se construiește cu produse cosmetice, ci cu minerale.

5 răspunsuri:
| cappodonna a răspuns:

Încercând atâtea remedii externe si nici un rezultat, eu zic sa incerci si intern adica sa iei un immun complex de vitamine (la mine a functionat). La tine e clar ca ai firul subtire si de aia se rupe. Nu mai spala parul atat de des, maxim o data pe saptamana si minunea se afla in canabis!
https://www.colorcare.ro/......erare.html

http://www.weider.ro/produs/zinc-immune-complex

| Random123456 explică:

Se gaseste doar online sau il pot procura din farmacii/supermarketuri?

| Victoria009 a răspuns:

In cazul tau nu e nici o problema de sanatate, nu-ti cade ci se rupe.Asta inseamna ca e slab, firav, zii cum vrei.Iti trebuie fie un alt pieptene, fie un sampon.Stiu ca Head&Shoulders.Mereu m-am spalat cu el si nu am avut nici o problema cu parul.Te-as mai sfatui sa folosesti si balzamul Head&ShoulderswinkingBafta

| Random123456 explică (pentru Victoria009):

De la Head&Shoulders fac matreaza si ma mananca groaznic scalpul. Pieptene folosesc unul din cei cu dinti rari, ca sa nu daunez si mai mult parului, dar degeaba. Multumesc de sfat, oricum happy