| andreea964 a întrebat:

am o problema mare zic. mi se dezlipeste pielea de pa fata dar de cele mai multe ori atunci cand ma spal cu apa pe fata si dupa cateva minute incepe sa mi se usuce tenul si parca incepe sa se *dezlipeasca* pielea de cele mai multe ori in zona T si in jurul nasului. ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| LoriLoL a răspuns:

Si eu am tenul gras si cu toate acestea cand folosesc un gel de fata prea astringent prea puternic mi se usuca foarte tare..iti recomand gelul gomant de la yves rocher pure system.ti se regleaza si secretia de sebum ..si nu usuca tenul.

14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Asta denota o pile ne hidratata suficient.Gasesti in farmacii diferite remedii pentru hidratare.

| Bondarel99 a răspuns:

E absolut normal, tenul si pielea in general se exfoliaza din cand in cand laughing de asta trebuie sa-l ajuti si tu, sa folosesti gel exfoliant sau un scrub ca sa scapi de aspectul ala inestetic.Gasesti din astea la farmacie sau gasesti pe net retete si poti face tu acasa.

| Șâret a răspuns:

Hidratare multa. Am avut si eu problema asta, am rezolvat-o cu crema de galbenele si vitamine uleioase (ia de la farmacie capsule cu vitaminele A si E) pe care le aplici direct pe fata.

| Kasia a răspuns:

Asta inseamna ca ai un ten foarte uscat.incearca sa iti ingrijesti fata corespunzator
in primul rand foloseste un gel crema de curatare special pentru tenul uscat si spala fata masand usor apoi sterge excesul de apa nu cu un prosop normal ci cu unul din hartie, special pentru fata.
apoi asigura-te ca folosesti o crema intens hidratanta care sa fie pentru tenul uscat si sa aiba neaparat SPF pentru a-ti proteja fata.
seara poti folosi inainte de culcare un amestec de uleiuri cum ar fi cel de masline, argan, adocado, cocos.
fondul de ten ar trebui si el ales in functie de acest criteriu insa daca nu gasesti unul pentru ten uscat pe placul tau asigura-te ca este macar normal.in niciun caz sa nu fie matifiant pentru ca acela va absorbi sebumul si iti va face foarte rau.:*

| LoriLoL a răspuns:

In primul rand fondul de ten este o prostie pentru problema ta.iti spun eu.ai tenul foarte uscat din cauza faptului ca nu-l ingrijesti cum trebuie.ce gel de fata folosesti? banuiesc ca asta-i principalul motiv..care iti usuca pielea..foloseste in fiecare seara ulei de masline pe toata fata..sa-ti hidrateze pielea. apoi fa-ti o masca de 2 ori pe sapt cu malai miere de albine si ulei de masline.un fel de gomaj care indeparteaza celulele moarte de la suprafata pielii.pt alte detalii contact me.

| JASMYNA88 a răspuns:

Du-te la farmacie si pana atunci da-te o crema foarte grasa dupa ce te speli. ai tenul uscat? poate de aia. fa-ti o masca cu ulei de masline si miere. fa-i o terapie de soc fetei cu hidratare!

| andreea964 explică (pentru JASMYNA88):

Am tenul gras. happy

| JASMYNA88 a răspuns (pentru andreea964):

Pfff sad atunci fuguta repede la farmacie! nu mai sta

| LoriLoL a răspuns (pentru andreea964):

Si eu am tenul gras si cu toate acestea cand folosesc un gel de fata prea astringent prea puternic mi se usuca foarte tare..iti recomand gelul gomant de la yves rocher pure system.ti se regleaza si secretia de sebum ..si nu usuca tenul.

| xBebee a răspuns:

Buna.Nu asculta sfaturile de la ceilalti, pentru ca nu sunt experti.Este o problema legata de sanatate.

Eu zic sa te duci la un doctor dermatolog, el v-a stii ce sa-ti recomande.Fondul de ten nu cred ca e bun, si nici nu cred ca farmacista v-a stii ce sa iti dea, pentru ca fiecare are tenul lui.

Bafta si sper sa-ti treaca. Funditssa/

| silvius162003 a răspuns:

Buna,

Poti folosi o rutina zilnica de ingrijire a tenului, in 3 pasi simpli curatare, tonifiere, hidratare!
Aici poti gasi un test pentru a determina tipul de ten si ce produse se potrivesc!
http://www.beautycycle.ro/recommender?mode=launch
Pentru mai multe detalii imi poti scrie pe Skype: silviu_office

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Du-te la farmacie si explica situatia, nu este ceva normal poate e lipsa de calciu

| andreea964 explică:

Hai du-te, lasa glumele laughing

| andreea964 explică:

Pai eu am tenul gras

| DackAngel a răspuns:

Paii te poti da cu fond de ten sau sa intrebi mai multe persoane despre acest lucru sau sa te dai cu creme de fata
sper ca te-am ajutat