| Deutzika_6261 a întrebat:

Am parul brunet si as vrea sa scot cumva brunetul sa ma fac blonda.La salon nu vrea sa mi-o scoata nimeni asa ca m-am gandit sa mi-o scot singura, dar am o problema.Am auzit ca oxidantul cu 12% scoate brunetul, insa nu am gasit nicaieri cu 12%, doar cu 9%. Asa ca m-am gandit sa ma vopsesc prima data cu blonda, asa pe parul brunet, dupa sa ma decolorez sa vad ce iese.Aici am eu o nelamurire:mi-a iesi blond? Daca nu, voi ce spuneti? Cum sa scot brunetul sa ma fac blonda? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Katia_1778 a răspuns:

Ca să treci de la brunetă la blondă trebuie să ai multă răbdare şi grijă de părul tău. De ce crezi că nimeni de la salon nu se bagă? Pentru că îţi vei distruge părul şi vei regreta amarnic.

Trebuie să îţi faci decolorarea treptat. Mai întâi foloseşte o mască de păr sau ulei de măsline timp de o săptămână sau două ca să îţi menţii părul sănătos şi să-l pregăteşti pentru decolorat. Ia-ţi oxidant cu 9% ca să nu atace firul atât de rău, şi decolorează-te treptat. Adică câteva şuviţe la două săptămâni (maxim o săptămână dacă te grăbeşti foarte tare) şi continuă să foloseşti mască şi ulei de măsline sau orice alt tratament natural pentru păr.
Apoi, după ce ai terminat de tot cu decoloratul, te vopseşti ce nuanţă de blond îţi place ţie. Dar continuă să ai grijă de păr.

Ştiu că e mult efort să faci toate astea şi durează mult. Poate abia la sfârşitul verii vei avea nuanţa dorită. Dar crede-mă asta e singura soluţie ca să nu îţi deteriorezi părul, nu vei regreta. Vorbesc din proprie experienţă.

Succes!

4 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Poti face asa.o poti scoate cu un cleste normal.fiind par are mai multe noante de culori. intelegi. dupa brunet vine saten, blond si altele.depinde de ce inaltime ai si cate kg.brunetul il scoti repede. daca persista mergi si nu se ia.trebuie sa te tunzi la zero.

| Jane_6633 a răspuns:

Nu, nu ti'ar iesi blond. Eu cred ca doar ar da jos blondu cu care te-ai vopsit. Eu spun sa mai astepti poate aduce vreun magazin cu 12%. Daca nu gasesti incearca cu 9 %. Cunosc fete care si l-au decolorat cu 9 % si erau brunete.
Sper ca te-am ajutat! Funda?big grin

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns:

Incearca acest produs :https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional?ref=hl
este foarte bun...succes!

| Deutzika_6261 explică:

Poi 9% am si nu stiu daca o sa mi-l scoata de aceea am intrebat ca sa ma vopsesc prima data si dupa sa ma decolorez?