| LittleHobbitLover a întrebat:

Buna!
Am probleme mari cu parul! Parul meu este asa, cel putin era http://lyla.ro/wp-content/uploads/userfiles/bucle.jpg. De cand am intrat la pubertate se indreapta, si e umflat cu popmpa! :| Dupa ce ma spal pe cap si se usuca, dimineata arata foarte frumos, exact ca in poza, dar daca il pieptan sau trece vreo ora se indreapta.
Cum sa am grija de parul ondulat/ cret? Al meu e o combinatie. Nu folosesc placa, ondulator, uscator de par si nici nu vreau sa le folosesc. Cum sa fac [virgula] ca buclele sa nu se indrepte, fara fixativ?

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Uleiul de ricin nu e pentru ondularea părului, şi nici nu se aplică pe firul de păr, că îl îngraşă. Se face mască şi se aplică doar pe scalp, cu mişcări circulare. După 2-3 h se spală părul foarte bine. Ajută la creştere. Îl poţi folosi în combinaţie cu ou crud/ulei de măsline pentru hidratare. Şi ca să-i dai luciu şi să-l hrăneşti, dizolvi o linguriţă de miere într-un litru de apă şi pulverizezi pe părul proaspăt spălat.Nu clăteşti.
Dacă părul e sănătos, arată şi sănătos. Ia-ţi un şampon pentru păr ondulat + balsam/mască, Nu-ţi pieptăna părul decât atunci când este 90% uscat. Poţi să-ţi cumperi şi un spray sau o soluţie leave-in pentru bucle.

| mdaria a răspuns:

Nu se vede poza, dar in fine. Aveam o prietena care folosea uleiul de ricin pentru a pastra parul cret.

| mdaria a răspuns (pentru LittleHobbitLover):

Incearca macar o data sa vezi ce efect are uleiul de ricin si poate ca iti place. Vei vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uda-te pe par seara inainte de culcare iar apoi impleteste-ti parul in 2 coade. Dormi cu cele 2 cozi impletite pana dimineata si ai sa vezi ce fain o sa iti stea.
Uite aici niste tutoriale:
1. Bucle mai mici(tipa are parul mai scurt si nu chiar asa de frumos):http://www.youtube.com/watch?v=Js7bzNS470s;
2.Bucle medii(are un par super moale, des si lung):http://www.youtube.com/watch?v=iP3k1t0LjQc;

Sau ai mai putea incerca trick-ul cu ciorapii. Te speli pe cap, prinzi parul in 2 cozi iti rasucesti parul si infasori in partea de sus a parului un ciorap in ambele parti:http://www.youtube.com/watch?v=i2JqhRGJLro.

*plus ca nu iti mai trebuie placa sa iti arda parul si ondulatorul.