| brunetika_5824 a întrebat:

Buna!happy
Am si eu o intrebare...Cum pot sa scap de cosuri? as vrea ceva natural `!big grin

8 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.util21.ro/......uriste.htm
http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?start=0&id_topic=882
sau: ai nevoie de musetel, pe care il pui intr-un vas, dar le rupi coditza.NU le toceti, ca sa nu-si piarda subst., dupa care in apa fierbinte le pui la fiert. Dupa terminare, il bagi intr-o sticla, si'l ti la frigider iar dimi, seara poate si l miaza te dai pe fata.
succesc cu orice alegi :)

| BeautyTeacher a răspuns:

Pai mai intai fa o baie de aburi adica ia o oala pune apa in ea pune-o pe aragaz si stai cu capu deasupra ei pana iti simit fata transpirata... apoi ia niste malai sau bicarbonat si freaca-te pe fata in zonele in care ai cosuri. Dupa te clatesti aplica un strat de miere de albine amestecat cu ulei de masline, niste iaurt natural, 1 galbenus de oua si putin suc de lamaie si lasa sa actioneze 10 minute,clateste apoi stergete pe fata dar cu un prosop curat de fiecare data, pe care nu l-ai mai folosit inainte.Dar nu va merge din prima daca faci asta zilnic te asigur ca nu vor mai aparea. apoi schimba-ti fata de perna cam o data pe saptamana, daca ai posibilitatea chiar si mai des pentru a nu se transmite microbii! Si nu iti mai stoarce cosurile!

| ADRIANA_1393 a răspuns:

O solutie foarte buna este sa te speli pe fata mai des. Poti sa te dai cu ceai de musetel, iar apoi sa aplici putina miere pe cosuri si sa o lasi sa actioneze cel putin 5 minute.

O alta solutie este ca inainte de culcare sa te speli pe fata si sa storci o lamaie, iar zeama sa o aplici pe fata si sa o lasi pana a 2 zi dimineata.

Deasemenea soarele iti face foarte bine pentru ca usuca cosurile.

| OddKidd a răspuns:

Buna! Mie mi s-a spus de un medic ca dimineata daca te dai cu roua pe fata iti trec cosurile.Sincer nu am incercat, dar ce pierzi daca incerci? Poate functioneazahappy

| MisterDariusBoy a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic dermatolog si nu asculta sfaturi luate de prin toate partile big grin asa faceam si eu...desi intre noi fie vorba nici deermatologii astia nu-s straluciti oh go on oricum mie mi s-a propus la dermatologie sa-mi fac nu stiu ce analize pentru a vedea ce probleme am cu tenul si alea alea.pentru a0-mi alege o crema.da mie cam frica de ace asa ca am preferat sa-mi dea direct crema laughing)) daca tu nu esti fricoasa poti sa intrebi de acele analize...sau daca alegi crema va trebui sa emrgi la un control lunar pentru ca majoritatea cremelor contin antibiotice si nu functioneaza decat pe o perioasa scurta de timp.adica cam 3 saptamana. totusi iti recomand Brevoxyl [cel mai bun din cate am folosit: dai stric pe cosuri ], skinoren si acum am gelul isotrexin [nu este nu stiu cat de bun dar daca ai couri nu foarte mari, o sa mearga ] :*

| Pauliiici a răspuns:

Crema de argila cu propolis. Si eu o folosesc si are efect. Te dai cu ea in fiecare seara pe zonele afectate si dimineata o cureti cu apa. Se gaseste la Plafar. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AnDy12 a răspuns:

Da-ti cu crema! Orice crema, chiar si cu a mamei tale! Funda plzzz!

| alyy_3147 a răspuns:

Eu folosesc o crema pentru cosuri se gaseste in farmaci se cheama Crema de curatat sau Crema de albit si iti usuca cosurile si nu ramai cu nici un semn pe fata. eu mai folosesc doua creme pentru fata in loc de fandeten ( Cutaden sau zicozin) sunt foarte bune nu iti iese nici un cos pe fata