| TrollFace2012 a întrebat:

Cum sa scap de cosuri in mod natural happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,iti spun din proprie experienta ca nu poti scapa de cosuri in mod natural, doar cu ajutorul medicului dermatolog. Poti incerca cate tratamente naturiste doresti, iti poti da cu toate uleiurile din lume pe fata, insa, nu vei face altceva decat sa iti agravezi situatia.Recent,am vazut o emisiune in care erau invitati medici dermatologi,si spuneau sa nu ne aplicam cu niciun fel de ulei pe fata,deoarece nu lasa porii sa respire, reprezinta un fel de masca pentru ei, si, astfel, acneea va fi mult mai accentuata.Deci,nu folosi ceea ce scrie pe internet, niciun fel de masca, niciun fel de ulei.Incearca sa bei cat mai multa apa in fiecare zi, in jur de 2 l,mananca cat mai sanatos[legume,fructe, usturoi, ceapa], desi cu siguranta nu iti plac si consulta un medic dermatolog bun, care sa iti rezolve problema.De exemplu, poti merge la doctorita Bilous Silvia, in Pitesti, vei gasi date si numarul la care iti poti face programare pe internet.Este foarte buna, de fiecare data cand am mers la ea, mi-a dat tratamente foarte bune, care, nu doar au ameliorat acneea ci au si oprit aparitia acesteia. Sper ca te-am ajutat!happy

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O mască cu acid salicilic, un tonic.
Tinctură de propolis.
Pa, pa.

| Latinmoon a răspuns:

Te speli pe fata cu ceai de galbenele si musetel si iti poti face diverse masti iti recomand masca cu aspina si masca cu malai.
Good luck!

| raluca0306 a răspuns:

Incearca cu argila, la mine a dat rezultate!

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Spala-te pe fata in fiecare sera si dimineata cu un sapun special pentru curatarea fetei. Aplica un toner bun.
Daca in prezent folosesti vreo crema pe fata ai grija pentru ca s-ar putea sa fie grasa (de regula cremele sunt mai unsuroase ).
Sper ca te-am ajutat! Bafta :*!

| nutzic a răspuns:

Am si eu probleme cu acneaa, si nu iti recoman leacurile babesti..., incearca Zynerit, Poţi sa te dai pe coşuri cu IOD adica cum este Verde de briliant ( zilionca) numai ca ea este galbena coşurile foarte repede se usuca şi dispar.
Soluţie de bicarbonat de sodiu, lăsat să stea puţin pe faţă, apoi se şterge.E şi abrazivă, îndepărtează grăsimea şi lasă pielea fină.
Foloseste doar pe acele cosuri un amestec de miere si scortisoara pe care sa il lasi sa actioneze peste noapte.
nu au un rezultat mare..si nu se vede efectul foarte rapid, asa ca te sfatui sa mergi la un dermatolog!
si intra pe siteul,, Miere si scortisoara- o combinatie incredibila,,. Dupa 2 saptamani de aplicare a retei scapi de acnee pentru totdeauna. sper ca te-am ajutat:*