| Cricy a întrebat:

Buna, am si eu o întrebare... De ce mi se cojeste pielea de pe fata? Astăzi a început, mi-am dat cu o crema, dar după ce a intrat în piele am observat ca incepe sa mi se cojeasca. Tenul meu nu e uscat, adică nu am dat cu feonul sau cu altceva.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descuamarea tenului are cauze diverse - de la temperatura scazuta de afara, medicamente care usuca pielea, apa mult prea fierbinte, folosirea excesiva a scrub-urilor, folosirea de produse cu ingrediente iritante ( alcool, uleiuri esentiale, menta etc. ), utilizarea sapunului (surfactanti mult prea duri ), utilizarea tratamentelor anti-acneice pana la anumite afectiuni dermatologice. O alimentatie saraca in grasimi sanatoase afecteaza in mod negativ pielea.

Foloseste miere/ulei cu zahar pudra sau biacarbonat de sodiu ( particulele trebuie sa fie foarte fine pentru a nu agresezi pielea ) ca sa indepartezi pielea moarta. Poti sa mai folosesti un prosop imbibat in apa pe care ai pus si putin gel de curatare, cu miscari circulare blande iti masezi zonele care se descuameaza. Foloseste o crema hidratanta ca sa nu mai ai probleme cu uscarea pielii.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E probabil din cauza temperaturilor scazute. Pielea e mai uscata pe timpul iernii chiar daca tu n-ai neaparat un ten uscat.
Foloseste niste masti de exfoliere si continua sa te hidratezi dimineata si seara.

| wonderwoman123 a răspuns:

Ai nevoie sa te exfoliezi. Daca nu ai niciun exfoliant in casa, poti amesteca cleanser cu putin corn flour (nu stiu care e cuvantul ala, dar echivalentul e faina de porumb) sau zahar si freci pana toate acele pielite se duc, apoi te clatesti.