| ditixxxxx a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de par.Sunt bruneta natural si vopsita, am sprancenele la fel de negre si mai groase.Ar trebui sa ma decolorez ca sa imi prinda alta culoare de exemplu rosu, blond sau castaniu? Iar dupa ce ma decolorez si ma vopsesc o sa trebuiasca atunci cand creste parul la radacina sa ma tot vopsesc mereu acolo si sa il decolorez iar? numai la radacina sau tot parul?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mai bine te duci la salon, daca incerci singura acasa o sa-ti iasa parul in mai multe culori.Ca sa scapi de negru vopsit trebuie decapaj, apoi trebuie sa te mai decolorezi 1 data daca vrei o culoare mai deschisa, pentru ca dupa prima decolorare o sa ai un roscat inchis foarte urat.In al doilea rand trebuie sa te faca un specialist, decolorantul trebuie aplicat mai intai pe lungime, apoi la radacini(repet ca sa nu ai parul in 3 culori)...e o chestie complicata. Daca alegi sa te faci blonda, mai intai asigura-te ca iti va sta bine, daca ai tenul deschis ti se va potrivi, iar daca il ai mai inchis alege o nuanta inchisa de blond sau ciocolatiu, castaniu etc.
Daca te faci o culoare cu mai mult de 3-4 nuante mai deschisa decat culoarea ta naturala, radacinile vor fi vizibile si trebuie sa le vopsesti/decolorezi 1 data pe luna.Ca sa nu-ti strici parul si mai mult, aplici vopseaua doar la radacini si in ultimele 5-10 minute intinzi si pe restul parului ca sa-i dea un aspect uniform.
Dupa acest proces de decolorare, o sa ai parul distrus in ultimul hal(am vazut asta cu ochii mei), dar daca ii aplici multe tratamente, o sa-si mai revina.

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns:

Pentru decolorarea parului incerca COLOR OFF- este un produs profesional rusesc ce decoloreaza parul fara sa il arda, il poti comanda la nr 0754921669:
https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional

| Lia96 a răspuns:

Depinde ce fel de vopsea alegi. Du-te la un salon si ei o sa stie ca sa-ti faca. Daca te vopsesti o nuanta mai deschisa trebuie sa-ti vopsesti si sprancenele, altfel o sa arate rau.
Normal ca parul creste si atunci la radacina o sa ti se vada culoarea naturala a parului cu timpul, cam in vreo luna. Daca vrei sa ai in continuare culoarea aceea, o sa-ti vopsesti doar radacinile iar daca nu te vopsesti o data o nuanta foarte apropiata de culoarea ta naturala si apoi il lasi sa creasca.
Parerea mea e ca trebuie sa te decolorezi daca esti vopsita brunet daca vrei sa iti prinda bine o alta culoare dar mai bine intrebi un specialist.