| Esteadevarat a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare Vreau sa călătoresc cu avionu sunt in Germania și dacă am amenzi sau ceva de genu și sunt in șufa și multe altele, pot sa zbor, o sa am ceva probleme. Va rog sa îmi răspundeți.

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu vei avea probleme, ci doar daca te vei muta in Romania definitiv, te vor gasi candva cei de la fisc si vei fi nevoit sa le dai banii indatorati.

| MihaelaDart a răspuns:

Violeto iar dai raspunsuri eronate. Cand vei locui in Germania, atunci sa dai raspunsul corect. Eu care am locuit 4 ani in Germania stiu foarte bine, ca acest membru nu va avea probleme la vama sau la aeroport. Nu mai baga spaima in oameni. Ce ai dat tu acolo in articole este vorba de furturi si ilegalitati, dar daca faci un credit si ramai in urma cu ratele, intri in aceasta shufa de care spune autorului intrebarii. I se va trimite de la tribunal, firma de unde a cumparat sau a facut credit etc i se va trimite un act de la tribunal pentru a plati in rate amenda si ratele pe care le are, daca nici asa nu le va plati, poate face inchisoare pentru a plati datoria la stat, o zi de inchisoare este de exemplu 10 euro si pana se va ajunge la suma datorata, atatea zile, saptamani sau poate luni va sta. Nu este o inchisoare pentru criminali si hoti, este una mai usoara, cu persoane care au astfel de probleme de plata. In Germania este ceva normal sa se faca chestia asta.

| Esteadevarat explică (pentru MihaelaDart):

Ok va multumesc, Dar nu va supărați ca va întreb, de unde știți toate astea, adică ați întrebat pe cineva anume sau pur și simplu știți?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Esteadevarat):

Soțul meu e născut si a trait multi ani in Germania și știe sistemul de acolo, astfel ca de la el știu toate informațiile date.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica in șufa?

| MihaelaDart a răspuns (pentru darrio2007):

Adica datornic, pe lista neagra a datornicilor. Sufa este cuvant nemtesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Adică Schufa. Este altceva.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Este greu macar sa copieze.

| MihaelaDart a răspuns (pentru darrio2007):

Da, dar a scris cum se pronunta. Cu toate ca ma deranjeaza, esti plecat in strainatate, nu mai sti sa scrii in romana. Si eu traiesc in alta tara, dar niciodata nu am scris o propozitie mixta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca ai amenzi neplatite sau alte infractiuni in Germania, vei fi arestat in aerportul din Germania, fiindca au deja alerte la toate vamile si aerpoartele lor.

https://ziarulromanesc.de/......-germania/

https://ziarulromanesc.de/......0-de-euro/

https://ziarulromanesc.de/......-arestati/

https://adevarul.ro/......84970.html