| Aztecul a întrebat:

Saptamana viitoare voi pleca in Germania si nu am mai fost plecat niciodata cu avionu. Cum a fost pentru voi prima oara, ce am voie sa fac si ce nu am voie si am mai auzit ca sunt niste probleme cu bagajele.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu ti se confisca actele personale si nici daca aduci alte acte ale altei persoane. Tu te legitimezi cu buletinul tau si arati biletul.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

In bagajul de spate ( unde ai laptop acte si bani )
Nu ai voie cu bautura, droguri, arme, cutite, sparay sau alte obiecte.
La cala ai o limita de greutate ( depasesti platesti)
Ideea este sa nu te sperii cand porneste sau aterizeaza, tine minte sunt mai multe vapoare scufundate decat avioane suspendate in aer.

| wpetterssone a răspuns:

Bagajele sunt de două tipuri: de mână și de cală. În funcție de compania aeriană pe care o alegi și uneori tipul aeronavei cu care se va efectua zborul (de obicei nu se cunoaște cu exactitate modelul avionului), bagajul de mână are dimensiuni maxime acceptate prestabilite. Unele companii aeriene îți permit să ai un rucsac și un bagaj de mână pe care ai dreptul să le iei în avion. Bagajele de cală costă în general 15 EUR pentru fiecare 10 kg. Depinde de compania aeriană cu care ai ales să zbori.
La control ți se vor analiza bagajele de mână și dacă se vor depista obiecte periculoase (lichide peste limita admisă, spray-uri, obiecte ascuțite, baterii) acestea vor fi confiscate.
Este recomandabil ca la intrarea în aeroport să mergeți la zona de check-in, unde se poate lăsa bagajul de cală (dacă este cazul), îndreptați-vă către controlorii de bagaje și corp, controlorii de acte, așteptați în zona de așteptare, mergeți spre poarta stabilită, dacă este cazul, veți merge cu un autobuz special pentru a ajunge la aeronavă.
Nu arătați semne către oamenii care se ocupă de securitatea aeroportului și nu-i fotografiați. Aveți dreptul de a fotografia o aeronavă, însă nu aveți dreptul de a fotografia oamenii care se află la securitate, controlorii sau alți angajați ai aeroportului.
Pentru mine, primul zbor a fost alături de instructorul de zbor, când aveam 16 ani. Îmi era frică să țin manșa în mână, însă m-am obișnuit în timp.
Prima dată am zburat spre Riga cu Norwegian. Aveam 11 ani. A fost o experiență de neuitat.

| Aztecul explică (pentru wpetterssone):

De exemplu, acum cand plec vreau sa-mi iau si toate actele mele. Certificat de nastere, diplome, s-a. Exista riscul sa-mi fie confiscate?

| Aztecul explică (pentru MihaelaDart):

Bine atunci
Mersi de sfaturi

| MihaelaDart a răspuns (pentru Aztecul):

N-ai pentru ce!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Aztecul):

Nu ti se confisca actele personale si nici daca aduci alte acte ale altei persoane. Tu te legitimezi cu buletinul tau si arati biletul.