| Florentina9210 a întrebat:

Bună! Am și eu o nelămurire în legătură cu epilarea definitivă. As dori sa încerc aceasta metoda și as vrea sa cunosc mai multe sfaturi de la cei care au practicat și care ar fi cea mai buna varianta : epilarea cu propriul aparat achiziționat online sau epilarea la salon?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai banii și mai poți epila definitiv și pe altcineva (amică/familie/...) ia-ți unul al tău. Merită! (fără "se")

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca gasesti multe experiente si pareri pe Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=O1LX2YCo8Yo

https://www.youtube.com/results?search_query=epilarea+definitiv%C4%83 Daca derulezi putin, gasesti si continut postat de femei obisnuite, nu doar materiale de promovare de la saloane.

Poti cauta si in engleza https://www.youtube.com/results?search_query=laser+hair+removal+journey+

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epilare la salon. Duceți-vă la profesioniști, nu faceți de capul dvs.

| teclado a răspuns:

Mergi la un salon unde se lauda ca au SPL nu IPL
eu repar si SPL-uri si IPL-uri
Oricum la salon impusul laser este de 100000000 de ori mai puternic de cat cel de la aparatul pe care il poti avea tu acasa
pentru ca la salon costa doar lampa din manipulul respectiv cat costa tot aparatul tau de acasa

la salon un aparat costa minim 5000 euro aparatul lor
pe tine nici macar 500 euro nu te-a costat aparatul tau de acasa

asa ca e mai bine la salon ca are putere mai mare si arde parleste mai bine radacinile firelor de par
si dupa o gramada de sedinte o data la 3 luni
o sa sa incepa sa nu iti mai cresca par in zonele respective
sa zicem dupa 6 ani de mers la IPL macar o data la 3 luni

pana atunci o sa iti creca din ce in ce mai putin

importat este sa nu ai fire de par albe sau sa nu fii blonda
pentru ca la blonde nu prea se ard radacinile firelor de par.
daca as fi blonda mi-as da cu vopsea de par chiar si in zonele intime sa se faca firul de par negru in speranta ca va intra putina vopsea pe langa el si prin el spre radacina
si atunci o sa aiba un efect mai mare laserul respectiv

Nu exista epilare de finitiva
exista arderea firelor de par cu tot cu radacina
care find afectata ii va lua mai mult timp sa se refaca regeneree

intr-un fel mie mi-se pare si putin riscant asa este parerea mea ca ar putea declansa cancerul de piele lumina aceea atat de puternica dar este doar o opinie parere.

| totredus a răspuns:

Vezi aici un articol despre epilare acasă versus epilarea la salon: https://totredus.ro/stiri/epilare-ipl-acasa-sau-salon/

| AlexandraDanielaAlexa a răspuns:

Buna! Sugestia mea ar fi sa cauti un salon unde au laser dioda. Rezultatele ar trebui sa apara inca de la prima sedinta. Daca totul decurde cum trebuie, dupa prima sedinta scapi de 40% din par. Depinde foarte mult de cosmetician si de aparatul folosit.

Sugestia mea ar fi sa mergi la un specialist. Acasa nu e tocmai in regula pentru ca te expui la anumite riscuri, iar rezultatele nu vor fi ca cele de la salon.

Recomand https://dermasoft.ro/ daca esti din Constanta :-)

| lorylor a răspuns:

Buna. Un aparat Philips IPL este mult mai ecomonic si isi face treaba.