| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, care chiar ma scoate din sarite. Am sanii inegali. Cand sunt imbracata nu se vede, poate doar daca se uita cineva foarte atent. Dar altfel se vede...este o diferenta destul de evidenta sad Stiti cumva ce as putea face?

8 răspunsuri:
| Blablabla_8623 a răspuns:

Sanii inegali: o problema medicala sau nu?

Foarte multe fete au pe parcursul dezvoltarii lor perioade in care sanii le sunt inegali. Insa mai rar aceste diferente raman si sunt usor de observat.

Specialistii au descoperit ca desi apar diferente de volum intre sani, acestea sunt pe seama tesutului adipos (grasimii) din structura sanului. Cu alte cuvinte, tesutul mamar specializat este la fel de bine dezvoltat la ambii sani, dar cel adipos de sustinere este mai redus intr-o parte (sau mai bine reprezentat in cealalta). In acest caz nu se poate vorbi de o afectiune medicala ci doar de un fenomen intamplator dar normal.

Foarte rar, apar defecte de crestere si/sau de functionare la nivelul altor organe situate de aceeasi parte cu sanul mai mic. In acest caz se pune problema unei afectiuni medicale care trebuie investigata si tratata. Tot in aceasta situatie este posibil sa apara diferente de dezvoltare intre tesutul mamar specializat in secretia lactata de-o parte si cel de cealalta parte. Aceasta problema poate fi diagnosticata prin biopsia tesutului mamar, adica vizualizarea la microscop a unui fragment de tesut.

E bine ca o fata care constata ca sanii nu-i cresc in mod egal sa beneficieze de un consult medical pentru a sti daca e o situatie normala sau exista o cauza medicala.

Sani inegali

Cum spuneam diferente de dimensiune intre glanda mamara dreapta si cea stanga apar destul de des. Insa ele sunt putin vizibile la majoritatea fetelor si de multe ori se corecteaza de la sine pana la sfarsitul pubertatii. In cazuri mai rare diferentele sunt definitive, uneori mari si usor vizibile, astfel ca sunt deranjante pentru cele care le poarta.

Astfel de diferente apar deseori si la barbat, de exemplu intre testiculul drept si cel stang. Dar in timp ce testiculele stau ascunse in pantaloni, sanii definesc silueta unei femei. Vestimentatia ei este in asa fel croita incat sa tina cont de sani si chiar sa-i puna in valoare.

Desi in intimitate, un partener poate aprecia aceste diferente ca fiind dragalase, nicidecum inestetice, o femeie va dori sa si le ascunda considerandu-le defecte.

Cum se corecteaza sanii inegali?

Nu exista tratamente medicamentoase sau de alta natura a diferentei de marime a sanilor. De altfel nici nu ar fi indicat ca un astfel de tratament sa fie instituit, deoarece aceasta diferenta nu e o problema de sanatate.

De multe ori insa sanii inegali ridica probleme estetice (de aspect) asa ca medicii chirurgi plasticieni au dezvoltat proceduri prin care sanii sunt adusi la dimensiuni egale.

Singura metoda de corectare a sanului este cea chirurgicala. Posibilitatile ei se refera fie la extragerea tesutului adipos aflat in exces in unul dintre sani, fie la folosirea de implante de marimi diferite care sa dea sanilor dimensiuni egale si aspect fizic similar. Medicul chirurg plastician este cel care va stabili daca e necesara interventia la ambii sani sau doar la unul, in functie de aspectul lor particular.

Nici o crema sau masaj nu poate influenta modul in care sanul se dezvolta. In unele cazuri, daca diferenta este uriasa sau daca are la baza o cauza medicala, costurile interventiei pot fi suportate de catre asigurarile medicale.

In lipsa interventiei chirurgicale, o femeie cu sani inegali are posibilitatea de a purta ceea ce se numeste o proteza de san adica un mulaj din silicon care se introduce in sutien pentru a da o forma placuta la exterior. Proteza de san poate fi facuta la comanda, adaptat la nevoile specifice ale pacientei.

Daca diferenta nu e mare, ea poate fi ascunsa prin utilizarea unui sutien cu pernite aplicate in cupa sanului mai mic." (http://www.clopotel.ro/)

| SeNyS a răspuns:

Pai nu prea ai ce face, asa sunt la toate femeile, la toate sunt unul mai mic altul mai are, la altele este ft evident la altele mai putin...

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna!

si eu am aceeasi problema... dar iti voi spune cum sa o rezolvi...

1. daca porti chestii stramte. poarta o esarfa,, ca sa mai ascunda inegalitatea
2.incearca sa iti gasesti bluze sau tricouri nu foarte (extrem ) stramte. potrivite. iar daca ti se par largi poarta-le cu o curea

| Sweet00gum a răspuns:

Nu, esti in crestere, de-aia sunt asa. Pana atunci poarta sutiene cu burete...

| Psihologul a răspuns:

Nu ai putea face nimic. E ceva normal la unele fete. O sa isi revina in timp. Peste cativa ani. Nu esti singura, nu te speria happy

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Nu ai ce face. Toate femeile au sanii inegali, numai ca la unele diferenta este mai vizibila decat la altele. Daca tu chiar crezi ca e diferenta exagerat de mare poti incerca sutienele cu buretei detasabili si sa scoti buraetul decat de la sanul mai mare. Nu am incercat dar am citit intr-o revista. Deci, toate suntem la fel(asta daca nu avem silicoane). Incearca sa te accepti asa cum estiwinking

| AshliyEliza96 a răspuns:

Nu iti face griji! peste putin timp ii vei avea la fel. asteapta numai si ai sa vezi!

| jojo_3822 a răspuns:

Este normal asa.sanii nu sunt egali, intotdeauna este o diferenta intre ei